| selym a întrebat:

Vroiam sa va intreb ceva in legatura cu cainele meu este bichon(metis)si ii cade parul foarte mult.Acum parintii mei doresc sa il dea, dar eu chiar nu vreau acest lucru.Va rog dati-mi cateva idei despre ce sa-i fac catelului meu ca sa nu-i mai cada asa de mult parul.Am si o curiozitate cat timp tine naparlirea la caini? Cainelui meu a inceput sa-i cada acum aprox.o luna.Dau funda.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| CoCoPitikA a răspuns:

Buna :* In primul rand, marcile de mancare erau de calitate? intreb pentru ca tu nu ai mentionat ce tipuri de hrana ai incercat; calitatea hranei conteaza foarte mult, ca daca schimbi de ex, tasha cu chappy nu faci nimic
samponul...nu stiu ce sa zic, la unii chiar de la spalari prea dese le cade parul
exista diverse suplimente pentru blana, de la uleiul de somon pana la biotina si alge marine
oricum, mama ta ar trebui sa afle ca orice ati face, cainii mai si naparlesc periodic..ar fi bine av nu ii dai oase de pui..se poate si din cauza asta... Dar sunt sigura din cauz anotimpului: Ce este naparlirea?
Este un proces fiziologic de inlocuire a parului la trecerea dintr-un sezon intr-altul, cu temperatura diferita. Parul mort trebuie inlaturat pentru a face loc celui nou, proces intalnit si la oameni. Perioadele cand se intampla acest fenomen sunt primavara si toamna. Primavara e mai abundent si dureaza mai mult deoarece blana de iarna e mai densa, formata din par si subpar (la unele rase de caini si pisici).D
Ce este naparlirea?
Este un proces fiziologic de inlocuire a parului la trecerea dintr-un sezon intr-altul, cu temperatura diferita. Parul mort trebuie inlaturat pentru a face loc celui nou, proces intalnit si la oameni. Perioadele cand se intampla acest fenomen sunt primavara si toamna. Primavara e mai abundent si dureaza mai mult deoarece blana de iarna e mai densa, formata din par si subpar (la unele rase de caini si pisici). Succes draga mea :* Fundita?

| selym explică (pentru CoCoPitikA):

Multumesc pentru raspuns.Il hranesc cu Royal.

7 răspunsuri:
| angelBlack00 a răspuns:

Du-l la veterinar

| viotedy a răspuns:

Da-i vitamine

| MeowPattie a răspuns:

Buna, ai consultat si un veterinar? Poate ca nu este chiar in sezonul de naparlire! Poate ca are o afectiune pe piele care il irita, si in acest fel parul ii cade. Sau alte doua posibilitati ar fi, cat de des iti speli cainele? Are o dieta echilibrata, sau ii dai ce iti pica la mana? Sa stii ca unii caini sensibili ca bichonii isi pierd o canitate impresionanta de par din cauza consumului excesiv al unor alimente.

| selym explică (pentru MeowPattie):

Nu il spal foarte des, deoarece am aflat ca nu este bine sa spal cainele foarte des.Mananca bobite Royal pentru varsta lui, si nu inteleg de ce ii cade parul in mod excesiv, chiar daca este sezonul de naparlire, ii cade foarte mult.

| MeowPattie a răspuns (pentru selym):

Uite deci sfatul meu ar fi sa-l duci la veterinar. Eu personal sunt foarte pasionata de caini si de animale stiu totul despre cum sa le ingrijesc, insa la un caz ca al tau, iti zic sincer sa mergi la veterinar. Doctorul o sa-i faca vreo cateva injectii, o sa-i dea mancare speciala! Deci nu-l mai hrani pana nu mergi la veterinar, cine stie, poate sa fie ceva si din cauza la mancare. Chiar sunt curioasa daca se va face bine. Inca o intrebare, din ce oras esti? Pentru ca in Ploiesti este un cabinet veterinar, prima consultatie cu tot este gratuita.

| selym explică (pentru MeowPattie):

Sunt din Constanta.Multumesc pentru raspuns.A inceput sa nu-i mai cada parul, deoarece i-am cumparat niste vitamine.