| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

Cățelul meu se scărpina incontinuu de ceva vreme si nu are purici deloc! Nu cred ca are nici raie deoarece ii acord toată igiena. Ii fac baie des, sta in casa. Aveți idee ce are? L-am si tuns, nu are probleme sa nu se simtă bine cu blana multă sau ceva de genul. Stie cineva ce poate avea si cu ce ii pot da?

11 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Probabil din cauza ca ii faci baie des, daca sta in casa si mai ales in sezonul rece poti sa il speli mai rar, la vreo luna. Daca spui ca l-ai tuns, ar fi si asta un motiv pentru ca dureaza putin pana se obisnuieste, se poate ca blanita mai scurta sa il irite putin.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru scully):

Este posibil. Baita ii fac de obicei la 2 saptamâni, însă de cand e vremea urata, i am făcut si o data pe saptamana pentru ca il mai scot si afara ziua, iti dai seama ca nu il pot tine numai si numai in casa, iar cand il scos il las sa se joace sa se murdărească. Deci poate fi si din cauza asta. Mersi mult pentru sfat

| DeyCj a răspuns:

Cât de des speli cățelul?

| Felys a răspuns:

Sub nici o forma nu ai voie sa il speli mai des de o data pe luna, doar labutele se spala de cate ori iese si asta doar cu apa.Asta ar fi una din cauze dar mai poate avea si o alergie de la alimentatie, de obicei carnea de pasare poate produce alergii.

| Felissa13Eden a răspuns:

Si cainele meu a avut problema asta.E posibil sa fi facut alergie la ceva.Du-te la veterinar, o sa iti dea o solutie albastra sa ii dai cainelui pe piele.Trece intr-o luna, doua. big grin

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Felissa13Eden):

Mersi mult

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Felissa13Eden):

Mersi pentru sfat, dupa anul nou o sa merg cu el la veterinar daca vad ca se scărpina in continuu

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Da-i mai putina carne, multi caini fac urticarie de la asta

| Csander a răspuns:

Ii faci baie des, acolo poate sa fie problema. Nu se obisnuieste sa le faci bine nici macar saptamanal, iar daca tu ai zis des, cred ca e mai des decat saptamanal.

| sebi88k a răspuns:

Il speli prea des. Cam la 2 saptamani se spala un caine. Iar daca vrei mai des fi atent/a la solutia aceea sa fie speciala pentru caini.

| Sparkles26 a răspuns:

Probabil ca problema este spalarea frecventa.Depinde cu ce il speli, poate are o alergie la acel lucru, poate s-a iritat. Sau poate are o ciuperca sau mai multe, nu trebuie sa te ingrijorezi prea tare, dar cel mai bine este sa nu il mai speli asa des sau cu acel produs, asteapta cateva zile sa vezi ce mai face si daca tot se scarpina trebuie dus la veterinar