| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa fac cand trec pe langa o turma de oi cu caini ciobanesti? Ma ataca daca doar trec fara sa fac nimic "gresit". Iar daca ma latra, ce ar trebui sa fac?

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Te tupilezi la pământ, că ei bat cât bat şi la urmă...se duc.

| gabicoo a răspuns:

Caută pe eMag și comandă un dispozitiv portabil cu ultrasunete pentru alungat câinii agresivi!

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru gabicoo):

Da. dar poate ii enerveaza mai tare pe ciobanesti.

| JicaContra a răspuns:

Te lasi muscat, apoi te duci la politie, depui plangere penala, iti scoti medical, ca sa dovedeasca si apoi JIGODIA de cioban face parnaie

ciobanii au impresia ca ei sunt stapanii muntelui, si am auzit de unii care au pus cainii pe PROPRIETARUL pasunii pe care era turma de oi

| Vikaa a răspuns (pentru JicaContra):

Tu scrii asa din lipsa de ocupatie, se vede ca nu ai avut in viata ta un ciobanesc si nici oi.La munte,deal,camp daca iesi cu oi,vaci, capre ai nevoie musai de ciobanesti si aia nu ii tii priponiti langa tine ca atunci ti-ai luat caini degeaba, cainele e caine, trebuie sa isi faca treaba, acum e riscul meseriei si cainele te-a simtit pe teitoriul lui, prin urma ai 2 variante ori stai pana vine ciobanu si ii ia ori mergi la risc si te aranjeaza, din doua e o singura varianta, si tata cand scoate oile iese cu tot cu caini.Cainii isi fac meseria si se pare ca asta e deranjant, luati-va bichoni ca is cuminti foc sau pechinezi ca is inofensivi

| JicaContra a răspuns (pentru Vikaa):

Chestia e dresajul, poti sa dresezi un caine sa ameninte dar sa nu muste oameni

in plus, intr-adevar am generalizat la toti ciobanii si imi pare rau, dar sunt unii care au chiar atitudinea pe care am descris-o mai sus, chiar am vazult la TV asta

| Vikaa a răspuns (pentru JicaContra):

Ai mei nu prea au dresaj cand ies cu turma, la expozitii au. Au mai atacat oameni, dar s-au aflat pe teritoriul lor, asa is cainii, si maidanezii ar face la fel

| Sophieka a răspuns:

Buna

Este foarte riscant si periculos. Ori astepti mult si bine pana trec, ori iti iei la tine o protectie. Un spray cu piper sau un aparat cu ultra sunete daca chiar functioneaza.
Daca ai putea sa vorbesti cu ciobanul / ciobanii desii multi dintre ei sunt slabi la minte.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Impusca-i.

| Dandinelle a răspuns:

Te opresti si nu te misti. Am un prieten care a dat nas in nas cu o turma de oi, ciobanul venind cam dupa 5 minute de latrat incontinuu. Tipul nu stie romana si a fost greu sa vorbeasca cu ciobanul asa ca ciobanul l-a lasat, dar cainele a stat la piciorul lui maraindu-l, parca asteptand sa se miste sa-l prinda, pentru inca 20 de minute. Intr-un final a plecat. Recomand aparatul cu sunete inalte. Nu recomand spray-ul, e foarte brutal pentru caini, nu vatama cainele, ca el isi face treaba, trebuie sa apere oile si teritoriul.

| ValentinGabi a răspuns:

Dacă ești cu o mașină dă-i înainte liniștit pe lângă dar dacă ești pe jos las o să se ducă si stai la distanță că poate fii periculos mai ales dacă ciobanul nu are grijă de ei

| Onisim10 a răspuns:

Cainii ciobanesti sunt printre cele mai periculoase rase de caini, daca vezi astfel de caini, mergi incetisor cu spatele, iar daca e, punete lipit cu spatele de un copac, si pune mainile pe langa corp.

| FrostpunkLover a răspuns:

Ii ocolesti, daca nu poti, astepti sa treaca.
Ori, iti poti lua un aparat care produce sunete sa-i sperie.