| joe2011 a întrebat:

Deci nu stiu ce s a intamplat cu catelusa mea, are piciorusele din spate ca si cum ar fi paralizate dar poate sa le miste, le tine intinse si merge doar in cele din fata(se taraste) si nu poate sa isi faca nevoia.e asa de 3 zile si nu stiu ce e cu ea.nu as vrea sa o pierd.siti ce pot face in cazul acesta in afara de veterinar ca ala nu stie nici cat mine?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Numai un medic veterinar o poate ajuta (poate), tu nu ai cum. Așa a pățit cățelul nostru cu 6 luni înainte de a muri. Avea 16 ani. I-am făcut multe tratamente, dar nu l-au ajutat și până la urmă a murit. Îmi pare rău să îți scriu așa ceva, dar trebuie să fii pregătit pentru orice.
Sănătate!

| LIN2010 a răspuns:

Poti lua legatura cu un alt medic veterinar care chiar se pricepe la caini. la unele rase potate sa apara o boala numita artroza, nu este paralizie dar cainele are dureri foarte mari si din aceaste cauza nu-si misca picioarele posterioare.Sincer imi pare rau de aceasta suferinta.Respecte

| vrabiuta a răspuns:

De obicei artroza nu se manifesta chiar asa s-ar putea sa fie ceva mai grav poate sa se fi lovit la sold si din cauza asta sa nu isi poata folosi picioarele si automat sa nu poata sa-si faca nevoile sau sa aiba probleme la intestinul gros. Vreau sa stiu unde stai si daca cateaua poate sa uineze ca sa pot sa-ti dau un sfat

| joe2011 explică (pentru vrabiuta):

Stau la tara si nu cred ca s a lovit pentru ca in ziua aia am avut treaba si a stat putin legata(ca de obicei cand am treaba), azi am observat ca un picior(stangul din spate) il tine drept si pe acela nu il misca, pe dreptul il mai misca putin.tot nu inteleg ce s a intamplat, o fi de la vreo capusa ceva? sau un vecin spunea ca are pui morti in burta dar nu cred...

| vrabiuta a răspuns (pentru joe2011):

Daca la-i tinut legat s-ar putea sa se fi smucit si de acea sa intamplat asa de o bicei se rezolva de la sine dar il poti ajuta cu exerciti

| Arbaits_Arbait_1961 a răspuns:

Poate fi vorba de artroza, am patit cu al meu ciine.
Pentru Romania, incepe sa-i dai Artrostop, dozat dupa greutatea catelusei.