| Radeas1 a întrebat:

Hei, este ilegal sa tai coada unui caine? Dar nu sa o tai tu acasa, ci sa te duci la un specialist, sa ii faca anestezic, si sa aiba grija. Am auzit ca iti da amenda si daca, cainele tau are urechile cupate. Eu as vrea sa il duc la cupat pe bicho-caniche-ul meu, care are nevoie de acest lucru, fiindca un veterinar a spus ca e predispus sa nu mai auda deoarece nu are aerisire. Dar mi-e frica de amenda.Nu pot sa le explic ca m-am dus la un specialisit?

9 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Din punct de vedere, cuparea si taierea cozii sunt interzise, dar nimeni nu te opreste pe strada sa-ti dea amenda. Din cauza legii nu mai sunt multi medici care fac astfel de operatii de estetic. Nu am mai vazut un bichon-caniche cupat. Asa ti-a zis medicul sa-l cupezi? Daca da eu cred ca e bine sa mai ceri parerea cel putin unui alt medic. Eu nu am mai auzit asta pana acum si nici caini sa fie cupati pentru asta.
Sfatul meu: mergi la cel putin un medic sa vezi ce iti spune si el.

| ElenaSA a răspuns:

Nu te controleaza nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ar fi necesar si nu cred ca catelul tau va pati ceva daca nu-l ciuntesti, nu-i tai coada si urechile. Special am cautat pe google imagini ale rasei catelului tau, si a vazut ca nu au coada taiata sau urechile taiate. http://www.google.ro/......tp?/imgres

| iRobby a răspuns:

Nu este ilegal asa ceva, dar acuma mai conteaza si rasa cainelui. eu stiam ca numai la Rottweileri si la Pitbulli se taie caoda/urechile.

| Neworder21 a răspuns:

Nu cred sa primesti amenda pentru ca ceea ce vrei sa faci e pentru binele cainelui.

| cristian100 a răspuns:

Nu se primeste amenda.Pretenu meu o taiat coada cu toporu singur la el acasa.Am vazut multi pitbuli, boxeri etc cu coada taiata.

| Radeas1 explică (pentru cristian100):

Eu nu am zis că vreau să îl chinuiesc sau să-l maltratez.

| RedNose a răspuns (pentru cristian100):

Pitbulli cu coada taiatarolling on the floor

p.s. cam sadic prietenul asta al tau, mie mila de saracul caine.

| nadia005 a răspuns:

Nu este ilegal deoarece si eu am avut o catelusa pe care am primit-o cu coada rupta si nu ne-a dat amenda!