| Antonia797 a întrebat:

As vrea sa achizitionez un pestisor beta. Ideea e ca nu stiu cam cat de mare trebuie sa fie bolul, precizez ca vreau sa cumpar un mascul. Si mai am o intrebare, apa pe care o pun acolo trebuie lasata 24 de ore in bol inainte sa pun pestele?
De unde sa cumpar bolul cei de la animax au boluri de vanzare la magazin?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara de la magazinul de animale, trebuie sa aiba acolo. Ideea e ca nu trebuie nici prea mare, nici prea mic (cat sa-ti placa si tie, acum depinde si ce vrei sa pui in el - pietris, plante etc.). Eu stiu ca atunci cand aveam pestisor din acesta dupa ce ii schimbam apa il puneam la loc. Nu cred - de fapt sunt sigura ca nu trebuie lasata 24 de ore inainte sa pui pestele in bol. Cel mai probabil ti s-ar recomanda solutii pentru ph-ul apei, dar slabe sanse (eu stiu ca nu mi s-a zis asta pentru Betta, dar pentru cei din acvariul mare mi s-a zis ca trebuie pusa solutie in apa si sa las putine minute pana sa introduc pestii). Uite aici un ghid, in caz ca nu ai citit inca: https://animax.ro/pesti-betta-ghid-de-ingrijire.html