| joaxenul a întrebat:

Hei TPU vreau sa imi iau un catel de talie mare dar ai mei nu mai vor un caine mai avem unul dar e prea agresiv si nu pot sa il scot la plimbari big grin asa ca vreau altul doar al meu deci ce rasa imi recomandati si mai important cum sa ii conving pe ai mei sa ma lase sa mi-l iau FUNDA

17 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Daca ai un caine mascul iti trebuie o femela si vice versa. 2 femele sau 2 masculi daca nu sunt obisnuiti de mici (socializati) o sa se omoare intre ei, la femele orice faci se omoara intre ele. depinde de rasa daca o sa fie agresiv sau nu. caini precum ciobanestii, mastifii, rotweiler sau doberman sunt rase prin natura lor agresive. orice ii faci cainelui din acele rase nu ii scoti natura din el. eu am 2 caucazieni, o femela si un mascul. cu familia foarte iubitori, intre ei se inteleg super pana la mancare (specie posesiva) si oricine intra in curte este instant capsat. asta este natura lor. neincrezator in strain. rase de talie mare de companie sunt foarte putine (gen st bernard). talie medie spre mare gasesti labrador, retriever, dalmatian. daca actualul tau caine nu a fost socializat cand era pui (intre 3 si 9 luni cel mai important) cu alti caini, vei avea probleme de genul "are un caine nou, deci o alta preferinta, lasa ca il rezolv eu". cum ii convingi pe ai tai este problema ta. tu stii cum gandesc, ce parere au despre tine (esti responsabil, ai note mari, meriti cainele? meriti cheltuiala cu alt caine?). si mai ales un caine de rasa costa bani, multi. nu gasesti lume sa dea o rasa pura pe degeaba. eu am dat 500 euro pe fiecare caine alaturi de pedigree si toate cele adiacente dovezii ca este un caine de rasa pura.

| joaxenul explică (pentru JohnnyBi):

Cainele pe care il am e un carpatin si e invatat cu alti caini doar ca e agresiv cu oamenii vreau un caine cu care sa am o relatie mai apropiata pe care sa il scot la plimbari si genul asta de activitati ceea ce nu pot face cu cainele meu actual

| JohnnyBi a răspuns (pentru joaxenul):

Cainele asa cum il cresti asa il ai...mie daca imi intra cineva in curte il fac praf cainii, dar daca ii pun in lesa pe amandoi, pe strada niciunul nu da a fi agresiv. pot merge cu ei in lesa si sa o leg de blugi ca nu trag de ea. si ea are 60 kg si el cam 70 momentan si e pui (are 8 luni). doar la pisici imi e frica, au tendinta sa sara si trebuie sa fiu precaut sa ii opresc. pe ea am avut-o la dresaj (e batrana acum, are 11 ani aproape) si stie comportamentul in lesa, dar el la 8 luni nu...aici intervine educatia cainelui. nu conteaza cum e cainele in curte, unde este proprietatea lui de pazit. aici orice educatie ii faci un ciobanesc o sa isi apere proprietatea cu orice pret, educatia tine de cum se comporta in LESA. acolo tu esti stapan si el caine. deci tu sau ai tai ati dat esec cu un caine si vrei altul? eu propun asa. cum niciodata un caine nu este prea tarziu de dresat poti incerca sa il inveti pe asta actual ca tu esti stapanul si nu el, dar nu stiu ce varsta ai tu, ce varsta are cainele, cum a fost crescut, cata afectivitate i s-a dat, cata atentie a primit, daca a fost socializat si cu oameni si multe altele. tu acum vrand un caine de talie mare risti acelasi lucru din nou. avand 2 caini, asta mic il va imita pe celalalt, asa invata cainii, si desi nu ii va schimba natura (un caine de companie este FFFFF greu sa il faci agresiv) ii va schimba personalitatea. intelegi tu?

| joaxenul explică (pentru JohnnyBi):

Cainele meu a fost crescut foarte bine si a primit multa afectiune nu am dat gresi cu el doar ca ai mei nu ma lasa sa ies cu el pentru ca e periculos si puternic eu am 15 ani dar totusi mi-e frica sa ies cu el

| JohnnyBi a răspuns (pentru joaxenul):

Eh...da. te vede cainele ca pe un pui de-al sau, nu te va asculta. dar din editia asta, crezi ca un alt caine de aceeasi talie va schimba ceva? talie mare inseamna 45 kg +. la greutatea aia cainele daca o ia razna (pentru varii motive) te face steag. si la varsta frageda este greu sa faci cainele sa inteleaga ca tu esti stapanul si nu el. intelegi ce zic? eu la 24 de ani ma chinui sa fac puiul asta sa inteleaga ca face ce vreau eu, nu ce vrea el (in sensul ca daca el are chef de joaca si eu ies cu treaba prin curte sa nu imi stea in picioare, cand ii dau de mancare sa stea pana i-o ofer eu si sa nu sara la ea, chestii de genul). eu zic sa te razgandesti pe o talie mai mica sau mica-mijlocie. un caine ca bull terrier-ul la talie medie este destul de puternic sa te traga dupa el. sau tu vrei rasa mare pentru ideea de impunere (cat de impunator arata animalul?). eu zic sa te gandesti la un bull terrier, husky, collie, dalmatian. cainii de talie mare sunt considerate rase precum caucazian, mioritic, st bernard, mastiff (napoletan, bull, tibetan), akita inu, tosa inu (cam ce ajunge la 70-90 kg usor si peste 60 cm in greaban) si din toate rasele astea doar St bernard ce este docil...dar e mare. sunt si caini de talie medie rai si agresivi (de ex chow chow si shar-pei. arata simpatici dar daca au ocazia, musca).

| joaxenul explică (pentru JohnnyBi):

Ok nu ma gandeam la inca un ciobanesc exact la rasele alea ma gandeam si eu laughing dar cum sa ai fac pe ai mei sa ma lase sa il iau vreau idei despre ce sa le spun

| JohnnyBi a răspuns (pentru joaxenul):

Rasele alea costa intre 200-700 euro puiul. vaccinele in primele 5 luni + calciu si vitamine te duc la inca vreo 500 ron. hmm, ar trebui sa ai niste motive bestiale laughing))). ti-am zis in primul post, tu stii cum gandesc ai tai, alea alea, bla bla bla. este ca si cum eu te-as intreba acum pe tine daca ii cer mamei mele sa imi ia masina, cum sa o conving....ca deh, nu ai nicio idee despre personalitatea mea, alor mei, relatia mea cu ei, asteptarile lor de la mine si alte detalii de genul. ca o idee, am facut o afacere cu mama daca intru la barou la toamna sa imi iau motocicleta. deci admitere vs bani. vezi daca tu cu ai tai poti face tot un fel de intelegere de genul. X pentru Y, ceva ce vrei tu de la ei vs ceva ce vor ei de la tine

| Z3R0H0uR a răspuns:

Eu as zice mai bine sa iti i'ei un caine de talie mica. Chiwawa. :p

| Dariaaaaafaranume a răspuns:

1)Terrier(este de talie mijlocie)
2)Spune-le ca iti doresti foarte mult un caine si astfel poate or sa te lase sa iei unul.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dariaaaaafaranume):

Aaah...sunt cred ca 20 de specii de terier...de la ala micul de 2.5 kg la 15 cm in greaban pana la amstaff la 55-65 kg si 60-70 cm in greaban. deci ce terier?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dariaaaaafaranume):

Seamana cu chubaka ala din star wars laughing e cute laughing

| Dariaaaaafaranume a răspuns (pentru JohnnyBi):

Eu am un asemenea caine :-)

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dariaaaaafaranume):

Si nu zici ca e chubaka? e dulce foc laughing

| Dariaaaaafaranume a răspuns (pentru JohnnyBi):

Eee...nu chiar.