| Maria294387582 a întrebat:

Hello...pisica mea chiar nu vrea sa se obisnuiasca, refuza sa iasa din pod cand sunt prin preajma, daca ma vede fuge direct si se ascunde. Am incercat sa las usa deschisa, sa fie pe afara, sa se obisnuiasca, sa exploreze zona, dar tot in pod prefera sa stea...chiar nu stiu ce sa mai fac, sambata se implineste o saptamana de cand o am, va rog, ajutor!

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Căutați un dresor felin, chiar on-line.
Comportamentul se datorează faptului că a schimbat mediul, diferit de cel în care s-a născut.
Depinde de vârstă, dacă ați mai avut alt animal de companie.

| KatherineH a răspuns:

O saptamana chiar nu e o perioada foarte lunga, unele pisici nu se adapteaza complet nici dupa un an. Am auzit de o tehnica care implica inchiderea pisicii intr-o singura camera unde are toate facilitatile (cos, paturi, jucarii, mancare, apa, litiera, iarba pisicii, etc), iar, odata ce pisica se simte in largul ei in camera respectiva, este lasata incet sa exploreze restul casei. Ideea aici e ca pisica nu o sa fie coplesita de un spatiu prea mare. In acelasi timp, ca sa se obisnuiasca cu tine, lasa-te pe vine sau pe burta in preajma ei, nu o privi fix in ochi (pentru ea, asta ar fi un semn ca vrei sa o ataci) si clipeste incet la ea cand te priveste (asa comunica pisicile intre ele). In rest, rabdarea e foarte importanta.

| Claudia0208 a răspuns:

Pune-i ceva de mancare la iesire din pod apoi asteapta sa iasa sa mănânce ai grija sa nu te vada si poți să o prinzi maj usor apoi tine-o in casa timp de 1 saptamana sau 2 sa se obisnuiasca cu tine