| Xaya a întrebat:

Hey am o vrabie pe care am salvat-o acum ceva timp dupa ce a cazut din cuib si cred ca se va simti destul de singura cand o sa ma intorc la scoala... Ideea e ca vreau sa ii cumpar o zebra(sau vrabie) australiana stiu ca sunt specii inrudite dar dupa ce am vazut cum incearca sa imi bata papagalii ma gandesc sa nu dau 20 de lei degeaba si sa mai fie nevoie sa ii cumpar si o colivie pentru ca nu voi mai putea sa o tin in voliera cu neastamparata aia. ma gandesc ca ar putea sa se inteleaga pana la urma e inca pui vreau sfaturi

Răspuns Câştigător
| Riasa a răspuns:

Am si eu o vrabie chiar daca a crescut singura si nu a vazut alta pasare luni intregi (familia ei a abandonat cuibul si era singurul pui viu) i-am adus o zebra australiana pentru ca era cel mai asemanator animal de la petshop si a parut chiar curioasa.Ele s-au imprietenit repede Daca vrei sa ii iei o alta pasare sa mai iei si o colivie sa fi sigura ca nu se vor bate si daca le vezi ca se comporta bine lasa-le impreuna, daca nu, le separi. eu una nu recomand sa ii dai drumul am incercat asta si am mai stat sa o ingrijesc o saptamana dupa ce a prins-o pisica happy e ultima solutie vrabiile traiesc si 10 ani dar nu singure

9 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

E animal salbatic asa ca trebuie sa ii dai drumul.

| Xaya explică:

Fratilor nu pot sa ii dau drumul
1 pentru ca e inca un pui
2 pentru ca e blanda cu toti oamenii si nu toti vor binele animalelor(par example unchimiu prindea vrabii sa le dea pisicilor)
3 pentru ca nu simte teama fata de animale in general adica ea incerca sa imi bata papagalii, catelul si pisica am salvat-o in ultimu moment aia nu traieste mai mult de 15 minute afara

| Xaya explică (pentru Xaya):

Vrabia am salvat-o

| LadyDee89 a răspuns:

Da-i drumul

| Riasa a răspuns (pentru LadyDee89):

Inainte sa dai un raspuns de nimic uite-te si peste raspunsurile celorlalti nu ai spus nimic deosebit am mentionat deja ca e prea blanda

| LadyDee89 a răspuns (pentru Riasa):

Ce treaba am eu cu tine? Daca nu iti place raspunsul, poti trece peste! Nu am jignit sau am spus nu stiu ce bazaconii cum fac altii! Abtine-te la comm meu si comenteaza pentru cine a scris! Ms

| EMaria a răspuns:

Nu trebuia sa o înveți cu oamenii si animalele! Este o pasare sălbatică care trăiește afara! Cel mai bine ar fi sa ii dai drumul in habitatul ei natural!

| Xaya explică (pentru EMaria):

Nu rezista din moment ce e pui si nu aveam cum sa nu o invat cu oamenii din moment ce o am inca de cand nu avea toti fulgii pe ea am avut 4 dar ceilalti 3 s-au dus
si cu animalele nici nu am invatat-o a intrat matul in casa dupa ea si s-a autoaparat a vazut ca nu pateste nimic singurul mod de a se satura e sa isi rupa aripile in ghearele matei si abia dupa prinde frica

| Custura_Mihaela_1986 a răspuns:

Vrabia este un animal salbatic, mai exact o pasare salbatica big grin asa ca, da-i drumul