| pintexim a întrebat:

Nu stiu de ce dar uneori am impresia ca,cainele meu incearca sa ma domine de multe ori cand stau in fund vine peste mine, cand vede ca stau in fund pe jos se joaca asa mai agresiv putin de exemplu ma musca se urca pe mine ce pot sa-i fac sau sa fac eu ca sa inteleaga cine este sefu ea are doar 8 luni si este rasa cane corso

7 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Cheama-l pe Cesar!winking
Trebuie sa ii dai cu mana sau cu piciorul intr-un loc sensibil. Descopera locul lui sensibil si il poti controla cu astahappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cainele e un animal de "haita", si e dominant. Cand "haita"e formata din om si caine, unul va trebui sa fie "seful", adica sa fie masculul alfa. Daca nu ai grija sa-i arati de la inceput ca tu esti cel care detine pozitia alfa, vei fi dominat tu de el. Fii mai ferm in comenzile vocii. Cainele simte din intonatia vocii autoritatea. Pana il readuci la "linia de plutire" te poti ajuta si cu gesturile. Nu trebuie sa lovesti animalul. In cateva zile se va da pe brazda. O sa vezi. Important e sa nu amesteci joaca cu seriozitatea ca vei deruta animalul. Chiar si in mangaieri sau joaca, cainele trebuie sa stie ca tu esti stapanul. Bafta!

| pintexim explică (pentru anonim_4396):

Daca stau in picioare in fata ei nu face acest lucru, ma asculta la comenzi si la tot dar banuiesc ca atunci cand ma pun in in fund ea crede ca imi poate lua ea locul de alfa, aseara cand am vazut cum a facut m-am ridicat spunandu-i "Cora ia vezi ca te intreci cu gluma"si am culcat-o eu pe ea pe spate dar a inceput sa se zbata cea ce nu facea

| adrew a răspuns:

Dai un pumn in cap

| ChristinneK a răspuns:

Poi poate i-ai permis prea multe cand era pui, daca a dormit cu tine in pat atunci asta e problema, crede ca esti din haita lui si isi permite sa faca ce vrea cu tine, de asta e important ca un caine sa nu doarma cu stapanul in pat, incearca sa-i arati degetul aratator si spune-i NU sever.

| Taigra a răspuns:

Il dai jos de pe tine si il certi:"Ce faci? N-ai voie!".Du-l si la veterinar pentru ca poate sa fie si un semn de turbare minora, dar se agraveaza cu cat creste mai mare si nu este tratat.Pentru turbare exista vaccin si nu este scump.Bafta!

| Euuuuuu31358515 a răspuns:

Pai si eu am caine. Ti-as sugera ca de fiecare data cand te musca sau devine agresiv sa il lovesti usor cu mana peste bot si sa-i zici : Nu ai voie!
Asa am facut si eu iar acum cainele meu nu ma musca orice ia-s face sau ori unde m-as aseza. Mult succes! laughing)) Funda!