| anonim_4396 a întrebat:

Ok deci am fost cu câinele meu ieri in parc și am văzut ca o căpușa s-a urcat pe el, dar s-a scuturat și n-am mai văzut-o pentru ca el are și blana mare (Acum o luna am fost la doctor și i-a pus o substanța pentru căpușe care tine vreo luna însă mai erau doar 2 zile).El acum se simte foarte bine adică atunci când avea vreo capusa nu mai putea sa meargă. Credeti ca căpușa l-a înțepat sau poate sa rămână prin parul pentru ca e foarte lung?

1 răspuns:
| Zorn a răspuns:

Ia o pereche de manusi si uita-te atent prin blana cainelui sa vezi daca mai este capusa sau nu. De obicei, capusa "sta" cam 10-15 minute pe blana inainte sa intepe efectiv animalul. Deci, exista sanse ca, daca cainele tau s-a scuturat, sa fi scapat de capusa, care pur si simplu a cazut de pe blana.
Daca de ieri avea o capusa, acum ar trebui sa fie destul de mare de la sangele supt si sa o vezi prin blana.