| Sara2 a întrebat:

Perusu meu a murit in seara asta, plang incontinuu de 2 ore, am o stare grea, nu mai pot sa rezist, ma doare sufletu cand ma uit la el si il vad, nu mai rezist crying, nu stiu de ce a murit deoarece are 3 luni, era piuic, ce sa fac sa uit? nu vreau sa cumpar altu, nu imi dati acest sfat crying, cum sa ma inveselesc? era sufletelul meu, il iubeam enorm

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Sunt o mare iubitoare de animale, şi am trecut şi eu prin aceste momente şi nu doar o dată ci de aproape 8 ori. De fiecare dată am plâns încontinuu, şi îmi doream ca acea zi să fie doar un coșmar şi să mă trezesc revenind totul la normal.
Dar cu cât speram mai mult, cu atât mai rău îmi făceam.
Mi-au murit 5 peruși, fiecare dintr-o cauză necunoscută. Mereu când murea unul îmi cumpăram altul, iar apoi murea celălalt şi cumpăram din nou altul, şi tot aşa.
Mi-a fost omorâtă prima pisică, fiind prima am iubit-o enorm de mult. Cum ai spus şi tu, era sufletul meu! Dar, nu a fost să fie, deoarece mi-a fost ucisă de un tiran. Apoi am mai avut încă două pisici, una dintre ele încă mai trăiește, cealaltă a fost omorâtă tot de un tiran.
Apoi am mai avut şi un câine, a trăit aproape 6 luni, după care a murit. De ce, nu ştiu. Țineam foarte mult la el, şi încă îmi mai aduc aminte cât de mult am plâns la acest animal.
Dar, am trecut peste.
Asta trebuie să faci şi tu. Nu-ţi fă griji, perușul tău s-a dus într-un loc perfect/ minunat, şi cu siguranță este împreună cu perușii meu/ pisicile/ câinele.
Nu mai fi tristă, pentru că atunci va fi şi el trist.

| Sara2 explică (pentru positivity):

Ce frumos ai scrispenultima fraza, m-ai facut sa plang mai rau

6 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Si mie mi-au murit, dar curios, doar cei de culoare albastra. Cel de culoare galben-verziu il am si acum de ani de zile. Stiu ca e greu, dar o sa treci si peste asta. Mie mi-a murit o catelusa ce am iubit-o enorm si de atunci mi-a fost frica sa mai iau vreun catel sau sa ma mai atasez de el. Totusi dupa un an am simtit nevoia de un nou sufletel langa mine. Desi nu accepti sfatul asta, in timp poate o sa ai nevoie de altul happy

| TheTiger a răspuns:

1.Citeste o carte de aventura, SF, ceva captivant
2.Asculta muzica Hard [Dubstep, Rock, etc.], iti va schimba starea sufleteasca, te va intarii [La dubstep iti recomand Skrillex]
3.Joacate un joc browser, [Din acela care trebuie sa intrii zi de zi pentru a construi mai multe cladiri, pentru a face mai multe trupe etc.] gen Triburile, Ikariam, Grepolis
4.Nu te mai uita la el, acoperal cu o paturica neagra, pentru a nu-l mai vedea.
5. Vorbeste cu niste prietene/prieteni despre scoala, baieti/fete, diverse chestii

Cam atata. si mie mi-a dat parintii mei cainele la cineva si dupa ceva timp murit.Am trecut peste cu nr.3, deoarece m-am concentrat f mult acolo

| Andreea_Dinu_1995 a răspuns:

A murit din cauza singuratatii si eu am patit-osadstiu prin ce treci.linistestete.parerea mea e sa iti iei unul care arata exact ca el, de fapt pereche ca sa nu se simta singur.eu cand am venit de la scoala nu se putea misca si a murit seara si ma uitam la el si plangeam incontinuu ca tine.nu vreau funda sa stii.dar gandeste-te ca daca tu plangi si el va plange si nu va fi bucuros.asa ca bucurate.

| Adrry00 a răspuns:

Pai, asta e ironia vietii, eu mi-am cumparat azi 2 perusi, si tie ti-a murit, ironie nu gluma. De muriat a murit A) pentru ca nu avea pereche( perusii au nevoie de inca un seaman pentru a trai) sau B) l-ai cumparat de 3 luni, dar l-ai luat deja batran. Cat sa iti zic cum sa te faci mai bine, nu pot eu si nimeni nu o sa poata, dar ca sa ai niste linste sufleteasa, fa-ti un ceai sau o ciocolata calda, si asculta colinde in timp ce te gandesti la persusul tau. O sa te faca sa plangi mai rau, dar cu cat de descarci mai repede, cu atat o sa termini mai usor. Inca un sfat ar fi sa nu te uiti la el, o sa te simti neputincioasa, o sa vrei sa-l ajuti si nu o sa poti, si atunci o sa te apuce un plans amarnic din care nu te mai opresti( experienta). Si sa nu uiti, noaptea e un sfesnic bun, maine dimineata o sa te simti mai bine, si cu timpul o sa vrei sa-ti cumperi un papagal nou, crede-ma, am trait sentimentul pe care il traiesti tu acum de multe ori, s mereu imi ziceam ca nu-mi mai iau, dar timpul mi-a schimbat parerea, dar pastrez amintirea tuturor animalutelor mele care au murit. Si nu o sa-l uiti, dar peste o luna o sa iti amintesti de el, daar fara sa plangi in hohote.
Asa fac eu cand simt durerea unui animalut mort, sa imi zici daca te-a ajutat, si sa reti ca o sa fii bine.

| OpreaMihai a răspuns:

Gandeste pozitiv... cum ar fi ca acolo unde s-a dus e fericit. si perusu meu a murit. acum un an avea 8 ani. si am plus incontinuu. dar am gandit pozitiv si am trecut peste.