| TomyBrave2019 a întrebat:

Poate un vaccin (facut in urma cu o zi) sa afecteze un chihuahua in sensul ca are extrem de mari dureri de burta (plange cand e atins putin mai tare), gaze si ii merge burta? Va rog cine stie sa ma ajute!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| bmerry a răspuns:

Este posibil sa aibă ceva reacții adverse, sa fie mai apatic sau sa facă diaree, însă mi se par ciudate stările pe care le descrii. I-ai făcut deparazitare interna cu o zi înainte de vaccin? In lipsa deparazitarii interne, vaccinul alimentează viermii gastro-intestinali. Din păcate foarte putini medici veterinari ne anunța despre asta... și asa ajungem sa ne imbolavim câinii. Palpează-i burtica și vezi dacă este tare: dacă este, e clar, are viermisori și trebuie deparazitat intern cât mai repede. Dacă nu este asa, poate ca este într-adevăr doar o reactie adversa. Oricum ar fi, mergi de urgenta cu el la veterinar!

| TomyBrave2019 explică (pentru bmerry):

Mulțumesc mult! Voi merge mâine cu el la doctor. Sper că se va face bine...

| bmerry a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Multa sănătate!