| Pigeonflorin a întrebat:

Salut! Mi-a ouat porumbita ieri sau alaltaieri seara, intrebarea mea este, de ce nu sta pe oua? Sta in boxa unde a depus oul, dar nu sta pe ou, stiu ca masculul trebuie sa stea ziua, dar nu sta. De ce oare? Trebuie sa mai depuna un oua ca sa stea?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce drăguț!
Se va așeza, din instinct. DA! Așteaptă să facă un al doilea ou, cam la interval de două zile.
Și apoi, va sta pe ouă, timp de 17- 19 zile... Vor ieși puișorii, pe rând.
După 5 zile, poți să iei oul, să il pui la bec, ori in lumina soarelui, si să te uiți dacă e fecundat Ex: https://imgur.com/NVnOyDl
Dacă vrei, o să îți arăt niște imagini, pe zile, până se formează puișorul in ou (update: https://imgur.com/a/EVaJWEQ )
Multi porumbei, când simt că ouăle nu sunt "bune" le aruncă din cuib, le abandonează, in timp ce "începătorii", continuă să stea pe ele, și după 20 de zile, tot sperând că va ieși puiul. Apoi, vor renunța singuri...

Dacă a clocit și al doilea ou, lasă-i singuri, nu te apropia de ei, urmărește-i discret, astfel incât să nu te observe. Altfel, din cauza fricii, s-ar putea să nu se așeze pe ouă. Nu-i deranja prea mult.

| Pigeonflorin explică (pentru floresdemayo):

A scos si al doilea ou astazi, dar nu sta nici unul pe oua!

| floresdemayo a răspuns (pentru Pigeonflorin):

Nu te-am întrebat, porumbeii tăi și-au pregătit din timp cuibul? Adică au adunat paie unde să își depună ouăle? Ei aleg intotdeauna un loc mai retras. Fiindcă dacă se ouă aiurea, un ou pe dulap, un alt ou pe masă, fără a avea un cuib, nu cred că vor sta pe ouă.

8 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu ma pricep la porumbei. Dar la păsări de curte, rate, găini da. Găinile sau ratele mai întâi oua toate ouăle care le are de ouat si după clocește si le clocește pe toate deodata nu pe rand. Daca așa e si cu porumbeii va trebui sa aștepți pana termina ouăle de ouat.

| floresdemayo a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tot așa și porumbițele, ca și găinile, doar că eie nu fac niciodată mai mult de două ouă (de fapt, nici mai puțin, e stas)

| Pigeonflorin explică (pentru floresdemayo):

Paiele le-am pus eu in fiecare boxa, ei si-au ales boxa singurei, totodata ei singuri s-au imperecheat!

| Robertandrei4858 a răspuns:

Pot fi maimulte motive. Daca este prima data cand face oua este abolut normal sa nu cloceasca ouale. Poate refuza sa cloceasca din cauza temperaturii, ouare fiind premature pentru temperatura de afara. Daca sunt impreuna cu alti porumbi sa fi sigur ca sunt putine sanse sa duca incubatia la sfarsit si sa scoata pui, se bat.

| Pigeonflorin explică:

Acum 2 ore am vazut ca mi-a mai facut un ou, dar tot nu sta pe oua porumbelul

| Pigeonflorin explică (pentru Pigeonflorin):

Adica acesta e al 2 lea ou!