| paul0507 a întrebat:

Salut, pisicuta mea astazi a sarit de la etajul 4 si am gasit-o dupa vreo 2-3 ore afara sub o masina cu ajutorul altei pisici care a miaunat tare incat sa vin sa o ajut, ea care plangea. Sunt 90% sigur ca ea e, insa am vazut ca e in stare de soc si cred ca o doare ceva. Ce pot face avand in vedere ca urmatoarele zile toate magazinele vor fi inchise inclusiv la veterinar? Ajutor urgent va rog din suflet!

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pisica ta mai are 8 vieti si ceva in plus.
Isi va reveni, dar totusi... a sarit fara parasuta.

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Hehe ce glumet esti tu bula, pisica nu a stiut sa-si amortizeze caderea, ele au coloana mult mai flexibila decat a noastra se arcuiesc, se alungesc fac tot felul de smecherii.
Dar din pacate nu sunt nici ele indestructibile.

| Raven a răspuns:

Dacă locuiești într-un oraș mare, imposibil să nu existe un cabinet veterinar non stop. Din păcate, tu nu poți face nimic în caz că are leziuni interne. În situația asta, sunt șanse mai mari să supravițuiască doar dacă primește ajutor în primele ore de la accident. Oricum, dacă a căzut pe iarbă ori pe pământ are mai multe șanse să nu fi pățit ceva grav decât dacă a picat pe asfalt, beton.

| paul0507 explică (pentru Raven):

A cazut pe pamant ud, imi e frica tare sa nu moara. E micut are 8-9 lunisoare. Nu bea apa nici nu mananca

| Violleta2022 a răspuns:

Cu mare atentie si blandete, vedeti sa nu aiba ceva rupt, labute, sold sau coloana. Luati-o in casa si obaservati-o.
Luni sau marti fugiti cu ea la emdic, daca nu aveti un spital de animalute in zona unde locuiti.

| paul0507 explică (pentru Violleta2022):

Tatal meu s-a uitat si atins pisoiasul peste tot pe corp, nu a observat sa aiba vreo problema la labute, coloana si caput. Este foarte socata, nu bea apa, nu prea se misca si nici nu miauna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru paul0507):

In cazul asta, este posibil sa aiba coloana fisurata sau rupta, daca nu se misca si plange non stop.
Incearca sa aflii prin prieteni sau rude, cine are cunostinta de un medic veterinar sa-ti dea un sfat profesional.

| paul0507 explică (pentru Violleta2022):

Nu plange, se misca greut si nu miauna deloc. Apa si mancare nu prea a baut, si nu cred ca poate sari. Adica l am dus in camera si nu a venit in pat cum obisnuia, s-a pus jos pe perinuta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Trebuie să existe un cabinet non-stop. Sună, că sigur găsești o grămadă de numere pe net. Și pe viitor, să știi că sunt niște plase speciale de pus la geam ca să eviți astfel de accidente. E normal sa fie in stare de șoc, mai ales dacă nu e obișnuită să iasă afară în zgomot, printre oameni.

| Rd79 a răspuns:

Si a mea a cazut de la etajul 1 si s-a ascuns sub o masina. Nu a patit nimic, dar a fost in stare de soc cateva ore.
Are urme de sange? O doare undeva daca o atingi? Ce face?

| paul0507 explică (pentru Rd79):

Nu are urma de sange insa merge un pic fortat (cred ca s-a lovit la labuta din spate). Am mangaiat-o pe burtica si a inceput sa ma muste si sa ma impinga cu labutele.

| shrink a răspuns:

Clinica de animale mici, daca esti din Arad, pe str O. Goga nr 59, tel 0257254840 0722572507 0745528292

| shrink a răspuns:

Mai poti incerca si aici: VetPoint Vest tel 0743600506, dr il cheama Levente Solyom si e foarte bun

| mngzx a răspuns:

Suna la un veterinar non-stop : speedvet.ro

| paul0507 explică (pentru mngzx):

Nu stau in Bucuresti, ci in Arad.