| buclucdede a întrebat:

Am o catelusa de 11 luni, corcitura intre labrador si ciobanesc, 37 kilograme, sanatoasa, tot tot tot.
Dar e putin agresiva, ma maraie cand intra tata in casa, astazi m-a muscat cand a intrat tata in casa, eu eram cu ea in casa. M-a muscat de mai multe ori pana acum.
Si la mancare maraie, nu poti sa-i iei bolul cu mancare, daca te apropii maraie. Nu stiu ce sa fac, de dat nu o dat ca mie foarte draga... Cand ii face mancarea iar maraie daca te apropii...
Oare se poate cumintii, rezolva mai ales cu mancarea? sau e cauza pierduta? crying

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Catelusa nu stie cine este liderul,mai exact ea se crede seful "haitei" lucru care trebuia ocupat de tine si de familia ta. E ceva de lucru...
E mult de zis,nici nu stiu cu ce sa incep. Iti dau mai multe site-uri si link-uri care sa te ajute, daca as scrie e prea mult, as omite ceva si poate nu explic nici cum trebuie.
Ideea de baza este sa te impui cu un ton ferm, daca tu nu poti sa o faci o poate face tatal tau, dar cainele trebuie sa inteleaga ca el se afla pe ultimul loc in rang.

Citeste-te aici si pune in practica(va fi greu ca e vorba de un caine deja de talie mare si cu multe kg): http://amstaffromania.ro/Thread-Reguli-de-SUBORDONARE-si-DOMINARE

Cand i se pune mancarea cainele trebuie sa astepte in sezi/culcat/in picioare pana ii dai tu voie sa manance, nu i-ai pus mancarea si s-a si repezit sa manance.
Citeste-te si aici:
http://pitbullclub.ro/agresivitate-la-mancare
Clip unde arata practic http://www.youtube.com/watch?v=-I_Ej65k3Rg

Invata cainele comenzile sezi, culcat si asteapta, cele mai importante. Te ajuta:
http://www.petman.ro/......ii+de+baza
gasesti acolo cum sa inveti toate aceste comenzi si iti dau si cateva clipuri cu practica sa intelegi cum trebuie sa faci:
http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Corectia acestei probleme de comportament va dura saptamani, dar cu rabdare, vorba buna si stimulare cu ajutorul recompenselor vei reusi sa ai cainele ideal. Tot ce faci tu acum trebuia facut de la 2-3 luni.
Succes!

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Si un lucru important: nu trebuie sa-i arati ca ti-e teama de el, sa nu tipi la cel, ci sa vorbesti pe ton ferm(rastit) si ton calm, dulce cand face bine.

5 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

Cainele tau prezinta agresivitate de dominanta.Aceasta apare in cazul cainilor careau un stapan instabil, iar neavand un sef de haita, se auto-declara el seful haitei.
Agresivitatea de dominanta este foarte grava.Cu frica nu vei rezolva absolut nimic.Impune-te! Fii ferma, in acelasi timp calma.Comunica cu ea.Comunicarea intrespecii om-cane este cea mai importanta in relatia dintre dintre cele doua specii.Cainii disting in jur de 40 de cuvinte, pe care le asociaza cu evenimente, placute sau nu, din trecutul apropiat sau indepartat, cuvintele fiind cunoscute de caine drept semnale-vocal pe care le poate distinge doar daca au aceeasi tonalitate si durata.Pentru a fi eficienta o comanda,de obicei de interzicere, tonul este inalt si raspicat.
Corectia este actiune prin care seful haitei elimina un comportament sau opreste o actiune a unui inferior, printr-un semnal-vocal sau o atungere(ghiontire, muscatura nedureroasa, suficienta pentru atragerea atentiei

| BiuL a răspuns:

Cainele asta te domina pentru ca ti-e teama de el. Cateii sunt animale de haita si de obicei au un lider, cainele alfa, in mod normal ar trebui sa fie stapanul "seful haitei" dar in cazul tau e cateaua.
De acuma nu ti mai frica de ea si iti bagi bine in cap ca tu esti omul, esti seful, nu ii mai permiti de astea. Stai drept, fii ferm, nu fugi de ea, nu te teme, nu sta cocosat, impune respect. Cand maraie sau face prostii spune-i "Nu!" "Termina!" "Mars!" dar nu zbiera, sau urla, dar nici nu vorbi in soapte ci foarte ferm, plin de incredere sa sune ca un ordin! Cand i se prepara mancarea nu i-o dai pur si simplu cand maraie, stai cu mancare, ii spui "Taci!" "Maya sau cum o cheama taci!" da tii mancarea sa o vada, daca incearca sa sara la ea sau ceva pur si simplu o impingi. Si stai asa minute, ai rabdare ca o sa priceapa si o sa se calmeze, totii cainii care i-am hranit eu gen se asezau singuri in sezi, si atunci le dadeam mancarea. Cand mananca o lasi in pace, niciun caine nu ar trebui deranjat, bazait cand mananca.
CAnd sare la cineva o impingi pur si simplu, o dai la o parte si spui pe un ton ferm si tare "nu!". Daca face prostii o ignori pur si simplu cand maraie sau stiu eu. Daca mai musca dai peste bot si striga la ea "mars" si apoi ignora-o cateva ore.

| OnuOnulică a răspuns:

Intra aici http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 70982-Cainele-meu-ma-maraie

| buclucdede explică:

Nu mi-e frica de ea deloc.
cand ii dau mancarea, sta culcat ii pun mancarea si ii zic nu, nu se atinge de ea, dar maraie, si cand ii zic sa manance nu o pot lua doar cu lesa, am vorbit cu un dresor, a zis sa o tin in casa cu lesa, macar o luna si sa nu o mai las sa faca ce vrea.
Tatal meu e stapanul ei, cand sunt singur nu e nici cea mai mica problema, cand apare el, nu ma mai ating de ea, si a venit tata acasa cu o plasa ea a crezut ca e mancare, si a sarit si m-a muscat.