| Patrick20061997 a întrebat:

am o iepuroaica si luna trecuta le 4 am dato la mascul a prin o data dupa o saptamana am bagat-o din nou in cusca a refuzat monta. Toate bune. Duminica sea smuls par sea facut cuib dar nu fată are 32 de zile si nu a fatat deloc si burta are ca se observa. Este la prima fatare.

3 răspunsuri:
| tintareco a răspuns:

Iepurii,se comportă la o sarcină falsă ca şi la una normală. Mănîncă mai mult,făcînd burtă,îşi smulg blana şi fac cuib. Poţi să verifici,dacă pipăi iepuroaica cu mîna, sub burtă, foarte fin, fără să o sperii, se simt puiuţii.Totuşi poţi aştepta 2-3 zile. Avînd în vedere că este prima sarcină, naşterea poate să întîrzie cîteva zile.Este bine să-i pui un vas cu apă, iepurele cînd naşte are o febră interioară foarte mare şi se deshidratează, astfel existînd pericolul de aşi mînca puii.

| Patrick20061997 explică (pentru tintareco):

Multumesc. Pai da am controlato are mameloanele mari si burta este tare

| tintareco a răspuns (pentru Patrick20061997):

Da dar trebuia să se simtă puii, ca nişte mogîldeţe, dacă sînt...