| Sergiu_Dreghici_1990 a întrebat:

am o nelamurire cu chipatul cainilor, stiu ca trebuie sa ma duc prima data la veterinat, introduce chipul in "ceafa" cainelui cu ajutorul unui dispozitiv apoi trebuie sa mergi la politie cu niste acte, nu le enumar. Sunt foarte curios cat ma costa ciparea cainelui si inregistrarea lui la politie, cainele este de rasa pitbull, stiu ca, cand scriu declaratie trebuie sa precizez ca este ori amstaff ori mesit. nu poti scrie pitbull pentru ca rasa este inca nu este inregistrata.

Răspuns Câştigător
| KINGPDA a răspuns:

Domnule Sergiu, in primul rand dupa ce medicul introduce cipul, trebuie sa mergi la ASOCIATIA CHINOLOGICA din judetul dumitale, o gasesti in Google.
Pe urma platesti o taxa la asociatie in jur de 200 lei, dupa care asociatia iti face un dosar, in care se specifica rasa, particularitati, stapan etc. Deci dupa eliberarea acestui dosar la ASOCIATIA CHINOLOGICA mergi la politie si predai dosarul fara sa mai scrii un cuvant. Asa se procedeaza asa este regulamentul. Daca ai pitbull il declari amstaff sau bulldog. Pitbuli se pot inregistra cu o singura conditie sa fie castrati! Asa este legea! Daca nu te-am lamurit cauta in lege!

1 răspuns: