| ovidiu13b a întrebat:

Am o prietena care are un pitbull de 6/7/8/9 luni. (nu stiu sigur) mascul cu pedigree, si vreau si eu sa cumpar un pui de pitbull. Ea a spus ca il duce la o femela(tot cu pedigree) si imi vinde un pui daca e.

ACum intrebarea mea : La varsta lui, poate face pui? (are 6...9 luni), daca da, cat dureaza perioada de gestatie? Adica, in total. in cat timp pot intra in posestia puiutului daca -exemplu- maine il duce la o femela pitbull? happy Ce pret ma sfatuiti sa-i ofer? happy

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Depinde de el daca s-a dezvoltat sexual(ca sa zic asa), dar daca il da la monta asa devreme s-ar putea sa-i opreasca din crestere. Perioada de gestatie este in medie cam 63 zile, apoi de luat puiul dupa 6 saptamani. Eu zic ca la 8 saptamani e perfect, 6 saptamani mi se pare cam devreme si bine sa stea mai mult cu mama. Pai daca e o prietena apropiata poti sa-i oferi acolo ceva banuti(1 leu, 10 lei cat crezi tu) ca asa e bine ca sa-ti creasca catelul sanatos(asa se zice). Daca vrea bani stai lin ca iti va cere ea, de obicei de la 200lei in sus se vand puii de pitbull.

6 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Stie ca are pedigree dar nu stie cand e nascut?-prietena, de ea ziceam.cauta in alta parte ca mai dureaza pana creste ala.

| ovidiu13b explică (pentru viotedy):

Eu nu stiu cand e nascut, nu ea. Si tot omit sa o intreb. uit mereu, pur si simplu happy Ea mi-a spus ca are x varsta, dar am uitat... stiu sigur ca era de la 6 la 9 luni big grin

| viotedy a răspuns (pentru ovidiu13b):

Oricum e mic.

| JulyStorm a răspuns:

Nu!
In primul rand, un mascul se imperecheaza dupa varsta de 1 an si jumatate. Inainte e posibil sa nu fie fertil, sau sa ii stopeze cresterea.
In al doilea rand, nu exista decat o mana de pedigree-uri pe buna in tara asta, la Pit Bull. Si sunt online, nu pe hartie. Cere-i un link cu pedigree-ul si posteaza-l pe un site unde sunt cunoscatori ai rasei. Iti vor spune ei daca este real sau e facut la misto.
Mai apoi, gestatia dureaza intre 59 si 65 zile. A mea a fatat la 65.
Puiutul va fi gata sa paraseasca cuibul abia dupa varsta de 6 saptamani, dupa ce cateaua il va intarca.
La 5 saptamani se face prima deparazitare interna, vaccinurile incepand cu 6.
Un pui de Pit Bull cu pedigree costa mai mult de 150 €.
Un caine cu pedigree arata cam asa:
http://romanianpitbull.lefora.com/......C01398.JPG
Asta este unul dintre cainii mei preferati. Observa-i bine forma capului si cea a corpului:
http://romanianpitbull.lefora.com/......890/14.JPG

| ovidiu13b explică:

Mersi mult. *esti sigur ca poate la o varsta asa de mica?big grin*

| zHeArTz a răspuns (pentru ovidiu13b):

In mod normal 1 an cainesc = 10 ani omenesti.
Dar se reproduc mult mai devreme decat noi.