| eueueu68112 a întrebat:

de curand am prins un maidanez (nu l-am luat fortat sau altceva, i-am dat de mancare si m-a urmarit pana acasa) si am o problema. m-am jucat cu el, l-am hranit si l-am legat (stau la casa, si are lantul destul de mare, are spatiu de alergat etc)

problema e ca au venit 2 caini care stau in permanenta pe langa gard iar cainele asta al meu "plange" in continuu pe langa gard. oare or fi parintii lui? ce sa fac? sa ii dau drumul sa plece? eu am grija de el dar nu vreau sa fie nefericit sa planga zi si noapte

Răspuns Câştigător
| Cristina3018 a răspuns:

Pai depinde. Nu sunt sigura ca sunt parintii lui, pentru ca in general, tatal nu ramane cu puii. doar mama. Inca un amanunt, vezi daca seamana intre ei, nu este posibil ca ei sa fie parintii lui. Mai este o posibilitate. In primavara cainii sunt in perioada acea de imperechiere. si s-ar putea nu stiu. ca de obicei cainii simt cand o catelusa e in calduri..acum depinde. e micut/adult? e fata/baiat? Nu se stie. Nu prea cred ca aceia sunt parintii lui, nu sunt sigura ca ar trebui sa ii dai drumul... daca inca e mic atunci ar trebui sa ai grija de el. dar daca e adult sau ceva nu stiu chiar nu stiu o.O. Oricum, ma bucur ca ai avut sufletul mare si ai adoptat catelul! :3 Daca imi mai dai detalii despre el, iti pot da o parere mai precisa, oricum, sper ca ti-am fost de ajutor, pup!

| eueueu68112 explică (pentru Cristina3018):

Este baiat si este mai micut, dar mi se pare ca este in calduri din cate am vazut...

3 răspunsuri:
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. In primul rand vreau sa te felicit pentru gestul tau. Apoi. vreau sa te rog sa il deslegi, nu este bine pentru un caine sa fie legat. poate de aceea plange.
Avum este perioada in cre cainii (femelele si masculii) sunt in calduri. Poate cateua aceea este in calduri, iar cainele ala se tine dupa ea. Si catelul tau a vrut sa se duca si el.
Eu iti recomand sa il deslegi, sa il lasi liber in curte si o sa vezi ca nu mai 'plange'. Bafta!

| VulpitaRoz a răspuns:

Dă-i drumu daca te iubeste cu adevarat va veni înapoiwinking