| RareșQW a întrebat:

Sunt Rareș si vreau sa-mi iau un pui de caine, este rasa Amstaff si are mai putin de o lună și nu stiu ce vaccinuri să-i fac, ce vitamine să-i dau, concentrate, etc...
Si ce ar trebui să îi mai fac, este primul meu caine, mi-ar fi de ajutor cate un sfat, (Sunt din pitești, dacă ajuta cu ceva ). Este bine dacă îl scot afara la doua luni, în țarc cu coteț?

Răspuns Câştigător
| Vikaa a răspuns:

Cainele pana la primul vaccin n-are ce cauta afara, fa-i primul vaccin cel ce este impotriva jigodiei si parvovirozei si deparazitarile atat intern cat si extern ca sa nu fie probleme cu parazitii intestinali.

6 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Mergi cu el la veterinar.El îi va face tot ce trebuie și îți va spune pe mai departe.

| Sonia822 a răspuns:

Vaccinuri cat mai putine spre deloc, au efecte secundare teribile, in special asupra rinichilor. Fiecare medic incaseaza o suma de bani pentru fiecare vaccin, putin probbil sa-ti zica adevarul, asa ca uita-te pe prospect, cauta-l pe net, ca e complet fata de cel din cutie. Cauta fiecare ingredient cu efecte secundare da. Evalueaza tu daca e bine sa fie facut, pentru ca nu-si va asuma nimeni raspunderea pentru nimic

| RareșQW explică (pentru Sonia822):

Mulțumesc pentru raspuns! Nu stiam ca vaccinurile pot fii daunatoare la caini

| Sonia822 a răspuns (pentru RareșQW):

La orice fiinta. In special la om. Sunt sute de mii de copii mici vatamati, despre care presa nu vorbeste. Aceleasi companii producatoare de v produc si medicamentele pe care le vezi la tv, in 80 procente din reclame. Astfel e platita presa pentru a nu sufla o vorba despre efectele secundare la om, dupa noile retete de vaccinuri

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Te-ai gandit sa vorbesti cu un veterinar, desteptule?