| 拉维尼亚 a întrebat:

Stiti ceva impotriva caderii parului la pisici? Am o pisica si de 8 luni ii cade parul foarte tare.

Răspuns Câştigător
| ChristinneK a răspuns:

Periaz-o regulat, iti va fi usor deoarece pisicilor le place asta.Da e adevarat e o perioada naparlirii asa ca nu iti ramane decat sa te ocupi de ea.

5 răspunsuri:
| PaulaJy a răspuns:

Din cate stiu nu exista asa ceva.
Stai linistita am avut o pisica si ma ingrijoram pentru ea fiindca ii cadea parul. E perioada de naparlire! Fundita dai?

| 拉维尼亚 explică (pentru PaulaJy):

Stiu ca e normal sa-i cada parul dar nu asta e problema. Problema este ca in toata casa e numai par si m-am saturat, v-a trebui sa-l dau daca inca o sa-i mai cada!

| SeBySpeeDy a răspuns:

Oferind pisoilor o hrană care conţine ingredinte de calitate, aceştia vor avea un start bun în viaţă. Aşa cum o casă are nevoie de o fundaţie solidă pentru a rezista în timp, tot aşa şi pisoii au nevoie de o dietă sănătoasă pentru a creşte şi pentru a se dezvolta armonios, o deficienţă nutritivă în această perioadă fiind dezastruoasă.
hrăniţi artificial, cu ajutorul unui biberon sau al unei seringi, folosind o formulă de lapte special destinat pisoilor. În cabinetele veterinare sau în magazinele specializate există diferiţi substituenţi de lapte (aceasta fiind cea mai bună soluţie), precum şi lapte praf fără lactoză (care este însă mai scump şi mai greu de dozat). Dacă nu avem la îndemână unul dintre aceste produse, ele pot fi substituite cu gălbenuş de ou crud, administrat cu seringa, în cantităţi de 2-4 ml, de două ori pe zi.
Hrănirea artificială se face o dată la 2-3 ore (cam 6-8 mese pe zi) sau atunci când puiul cere, iar laptele trebuie întotdeauna încălzit la aproximativ 38-40 grade Celsius. În primele două săptămâni, un pui are nevoie de 2ml de lapte la o masă, această cantitate crescând ulterior în fiecare săptămână cu 1-2 ml. Frecvenţa meselor trebuie scăzută treptat, ajungându-se la 3-4 mese pe zi când puii împlinesc 2-3 săptămâni.

| grasondaniel a răspuns:

Dai cu o perie sau cu un burete iti zic am avut si eu pisica

| aditza123 a răspuns:

Chieleste
na-i ce-i face