| anonim_4396 a întrebat:

1.cat timp poate sta un colet neridicat de la posta?
2. poate merge altcineva din familie cu buletinul destinatarului pentru a lua coletul, daca cea care a primit coletul nu poate merge personal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Depinde de unde s-a primit coletul. Daca este din tara atunci se pastreaza 10 zile iar daca este din strainatate se pastreaza 30 de zile.
2.De regula nu poate merge altcineva decat destinatarul. Daca merge altcineva trebuie sa aiba o procura speciala in acest sens.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns, si daca trec cele 10 zile in care nu se ridica ce se intampla? il returneaza inapoi la expeditor? inca ceva, coletul a fost cumparat printr -un serviciu care spune ca nu se poate returna.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa trecerea termenului de pastrare coletul se returneaza la expeditor.
Conform Conditiilor generale..., citez:
"3. TERMEN DE PĂSTRARE
(1) Trimiterile poştale, cu excepţia mandatului poştal pe suport de hârtie, care nu au putut fi distribuite şi nici returnate expeditorilor sunt păstrate de către CNPR la dispoziţia utilizatorilor timp de 18 luni, de la data depunerii.
(2) După expirarea termenului de 18 luni prevăzut la art.3., alin.(1) trimiterile poştale devin proprietatea CNPR.
(3) În cazul trimiterilor poştale care nu pot fi livrate destinatarilor şi nici returnate expeditorilor, conţinând alimente perisabile sau substanţe care prin natura lor aduc atingere mediului înconjurător, persoanelor sau celorlaltor trimiteri poştale, CNPR colaborează cu instituţiile
abilitate în vederea eliberării de sarcini de prelucrare.
(4) Sumele rămase neachitate, în cazul mandatului poştal pe suport de hârtie, a căror plată sau rambursare nu a fost reclamată de către cei în drept, în termen de 6 luni de la data depunerii acestora, rămân definitiv câştigate de către CNPR."

| PabloEscobarGaviria a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mai sus ai spus ca 10 zile si apoi in copy paste-ul ala scrie ca 18 luni, deci cum e?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PabloEscobarGaviria):

Se pare ca n-ai citit atent, se spune foarte clar ca se pastreaza 18 luni cele care nu au putut fi distribuite şi nici returnate expeditorilor.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

1. 10 zile.
2. Nu. Daca insa are o procura, atunci poate.