| ArianaAdriana a întrebat:

A facut cineva scoala in Italia sau stie cineva cum este acolo la scoală? Cum sunt profesorii, metriile, mai ales colegii si cum a reusit sa se integreze acolo? Si cum as putea sa ma integrez si eu acolo? Dau funda celui mai util raspuns!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, vei ramane cu 1 an in urma colegilor din Romania, pentru ca nu te vor baga in clasa in care estia cum, ci te vreo baga intr-un an de curs intensiv de limba italiana, dupa care, anul urmator te vor baga in clasa pe care ai pierdut-o anul asta, adica, vei termina scoala cu 1 an mai tarziu.
Adaptarea este doar in fucntie de tine, nu de noi. unii copiis e acomodeaza repede, fiind mai prietenosi, altii nu se adaptaeza deloc, si plang ca vor inapoi in Romania.
Deci, sincer, nu stiu daca te vei adapta, pentru ca nu putem sa-ti stim viitorul tau.

| ArianaAdriana explică (pentru Violleta2022):

Dar eu stiu bine limba italiana am mai facut scoala acolo insa a trebuit sa ma intorc inapoi din cauza muncii parintilor si nu am pierdut niciun an insa mi-a fost destul de greu uneori sa ma adaptez acolo insa chiar vreau sa reusesc sa ma obisnuesc, insa italiana o vorbesc aproape fluent, chiar si asa ma vor baga tot cu un an in urma?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ArianaAdriana):

Te vor reevalua ei si vei vedea la momentul oportun.
cat priveste acomodarea, este o intrebarea la care doar tu singura poti sa-ti raspunzi.
Nu exista pregatire anterioara pentru ceea ce vei simtii si trai acolo.
Sunt oameni care se adapteaza usor, altii care nu se adapteaza niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"A facut cineva scoala in Italia" Da. Ti-am lasat si mesaj dar presupun ca nu accepti mesaje sau ceva de genul. Nu te lua dupa Donna ca nu stie pe ce lume exista. Nimic din primul ei post nu este adevarat. Bine, poate la ea in Australia dar in Italia clar nu asa sta treaba. Stiu eu ce vorbesc.