| anonim_4396 a întrebat:

Am avut ocazia de a ma "simti sau simții"?
Întreb asta pentru ca un copil de clasa a 5 a a fost făcut de ras în fata clasei deoarece a scris cu un singur I?

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

A fost facut de ris de cine anume? Daca a fost facut de invatator, atunci ar trebuie luate masuri, acel invatator este un handicapat, iar acel elev este de fapt produsl acelui invatator laughing cu alte cuvinte acel invatator facind de ris ce spui acel elev al sau, arata cit de bun invatator este el, cu alte cuvinte s-a facut de ras pe el insasi.

Eu de as fi fost parintele acelui copil, mai fi sus acolo si las fi luat de guler si un sut direct in fund, acel invataot ia banii de pomana, nu-i capabil din ce se pare sa invete niste copii.

De ce esti invatator? Sa invetii copiii ce trebuie, ca invataor trebuie sa stii ca nu toti oamenii is la fel, nici fizic si nici intelectual, deci trebuie sa predai, sa inveti in asa fel incit toti sa poata pricepe.

Cam despre asta este vorba, nu cum este corect, ori ca a gresit nu stiu cine, greseala este a invatatorului nu a elevului, pentru ca ala nu-i capabil sa invete un copil.Treb dat afara, sa lase pe altul capabil, sa mearga invataorul respectiv sa dea cu matura, poate acolo so pricepe.

| anonimg a răspuns:

"Simți" se scrie întotdeauna numai cu un singur "i". Absolut întotdeauna și în orice circumstanță.

| PaiusMirela a răspuns (pentru anonimg):

Eu simții ceva pentru acea ființă. Tu simți ceva pentru acea ființă.

| PaiusMirela a răspuns (pentru anonimg):

Simții cum mi se sfișie inima de mila ei, nu se scrie cu doi de,, i,,?

| anonimg a răspuns (pentru PaiusMirela):

Se scrie cu un singur "i" chiar dacă se pronunță cu 2 de "i".

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"Am avut ocazia de a mă simți."
Pentru că avem de-a face cu infinitivul "a (se) simți" scriem cu un singur "i".
Iar plodului ăla de-a cincea poți să-i dai cu cartea de gramatică peste cap, că poate rămâne ceva în pustietatea de acolo.

| ponturi a răspuns:

Perfect Simplu
eu simții
tu simțiși
el/ea simți
noi simțirăm
voi simțirăți
ei/ele simțiră

| newaccountbye a răspuns (pentru ponturi):

In cazul "Am avut ocazia de a mă simți " verbul "a simți" este la infinitiv prezent