| I3oLLinG3r a întrebat:

Am cumparat acest laptop ( packard bell easynote ts acum 2 zile, pe toate descrierile scria ca are placa video nVIDIA gt 540m cu 2 Gb dedicata, problema mea e urmatoarea :verificand in device manager sa vad ce placa video arata acolo, i-mi arata ca sant 2 placi video, una Intel hd 3000 si cea de a doua e nVIDIA gt 540 m, numai ca imi merge doar placa Intel hd 3000. M-am uitat si in programs sa vad ce si cum e instalat, si i-mi arata ca si acolo sant instalate cele 2 placi video. Cum fac sa functioneze si cealalta placa ( nVIDIA gt540m )?( Mentionez ca am incercat sa pornesc nVIDIA control panel si imi zice ca nu e nici un cpu nVIDIA prezent.)
Cum pot face sa comutez cand vreau eu intre cele 2 placi video?
Va rog daca se poate sfaturi si indicatii cat mai amanuntite.
Multumesc anticipat.
Funda!

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Ai 2 placi video! Placa Intel hd 3000 este cea incorporata in placa de baza si cea de la nVidia este placa dedicata. Acum, ca sa setezi tu ce placa video vrei sa porneasca nu se poate. De obicei cand navighezi pe internet, cand rulezi programe usoare gen messenger, skype, winamp, bsplayer..etc functioneaza doar Intel hd 3000 in schimb daca deschizi un joc gen Anno 2070 sau Battlefield 3 sau Crysis 2 sau F.E.A.R sau Resident Evil 5 atunci placa video dedicata porneste automat fara nici un fel de avertisment. Repet comutarea se face automat intre cele doua placi video. Si in programe costisitoare o sa iti porneasca placa video dedicata cum ar fi Photoshop, AutoCAD, Adobe After Efects, Sony Vegas...etc.
Sper ca ai inteles!