| Ady_5089 a întrebat:

Am de facut o problema la fizicatongueentru un ivelis sferic din fier se cunosc:raza interioara r=6cm si exterioara R=18 cm. Sfera este umpluta cu glicerina.Sa se afle greutatea totala a corpului astfel alcatuit. Nu inteleg partea cu raza exterioara si interioara. Imi explica cineva? Dau funfita celui de la care am inteles mai bine.

Răspuns Câştigător
| CrystalAngel a răspuns:

Imagineaza-ti ca ai o minge de fotbal pe care o tai in doua. arata ceva de genul (O) suprafata dinte paranteza si O reprezinta grosimea materialului. raza interioara este raza O-ului, iar raza exterioara este raza parantezelor.

4 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Nu ne pricepem toti la fizica. Tu vrei sa te ajutam, dar tu pe noi nu ne ajuti.Nu-ti posta temele pe TPU.

| CrystalAngel a răspuns:

Eu am fost singura care ti-a raspuns. fundita?

| vazelin a răspuns:

FA-TI tu TEMELEEEE! Daca ne pui pe noi tu nu o sa mai inveti nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e problema din evrika noiembrie 2010laughinglaughing