| Sorinca_Lorenna_1992 a întrebat:

Am o curiozitate: cum se numeste persoanele care nu dorm noaptea si dorm ziua ca nu am gasit nicaieri? dar nu este vorba despre fotofobe big grin

Răspuns Câştigător
| Robin0744 a răspuns:

Persoanele se NUMESC. Dar acestea nu au o denumire aparte cel mult „noctambule" sau „nocturne" prin asimilare cu mamiferele nocturne (de exemplu pisicile).

| Sorinca_Lorenna_1992 explică (pentru Robin0744):

Da am gresit pentru ca vroiam sa scriu la singular prima data si nu am fost atenta. Nu sunt agramata! Stiu sigur ca exista o denumire pentru cei care nu dorm noaptea. pentru ca e ca fotofobia, un fel de boala tongue

9 răspunsuri:
| Madut21 a răspuns:

Numesc *

| Sorinca_Lorenna_1992 explică (pentru Madut21):

Am vrut sa scriu prima data la singular. cum se numeste persoana si apoi am facut o combinatie de aia am gresit big grin nu sunt atat de batutain capincat sa nu reusesc sa fac acordurile. si am postat intrebarea sa primesc un raspuns nu sa vad cat sunteti voi de culti si eu de agramata!

| Madut21 a răspuns (pentru Sorinca_Lorenna_1992):

Scrie corect si n-o sa mai vezi asta big grin

| Sorinca_Lorenna_1992 explică (pentru Madut21):

Lol! Stiu sa scriu corect dar am gresit si nu am fost atenta sa imi revizuiesc postul. Daca nu stiti raspunsul la intrebare de ce va bagati aiurea in seama sa comentati si sa imi aratati cat sunteti voi de destepti si eu de agramata? Asta va face sa va simtiti superiori? Vedeti-va de treaba daca nu sunteti in tema cu subiectul si daca tot vreti sa predati ore de gramatica macar faceti-o pe bani si celor care au nevoie nu mai faceti pe desteptii pe aici! si btw stiu si ca mama ta are cratima laughing Peace!

| Madut21 a răspuns (pentru Sorinca_Lorenna_1992):

Primesc puncte bonus daca arat ca-mi pasa de raspunsul tau?

| Sorinca_Lorenna_1992 explică (pentru Madut21):

Primesti puncte bonus daca dispari de aici si iti dai cu parerea unde trebuie si ai habar. Ba-byeee wave

| tudorviorel a răspuns:

Intreaba-l pe dan diaconescu ca el nu dormea noaptea pina sa i inchida otv

| Sorinca_Lorenna_1992 explică (pentru tudorviorel):

Nu ma uit la diaconescu laughing serios nu stiii raspunsul?