| Florazul15 a întrebat:

Am o fusta plisata din poliester și am observat că are un fir tras unde se termină fusta,nu este tras rău, se vede dacă te uiți atent. Aveți idee dacă cu timpul se poate deșira în sus pe cusătură firul sau dacă se poate repara cumva?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu se poate desira, dar se poate trage mai tare daca ramane asa in afara si se agata de vreo crenguta de la un gard viu sau de un lemn de la vreo banca.
Daca iti pasa asa de mult de aspect, ideal ar fi daca ai gasi firul pe partea opusa si sa-l tragi astfel incat sa nu se mai vada la exterior ci pe interior unde atinge pielea ta. Daca incerci sa il tai e posibil sa se vada urat.Nu stiu cat de des e materialul.Totusi, e poliester fix sau elastic? Pentru a doua varianta poti prinde materialul cu mainile si sa il intinzi pe lungimea firului, astfel incat sa se traga el inapoi, cat de cat.

In orice caz, am patit si eu asa, am incercat sa repar, iar daca n-a mers am lasat cum e.laughing Oricum nu cred ca observa nimeni.

| Florazul15 explică (pentru dullcat):

Nu aș știi să îți spun ce fel de poliester este. Oricum este un material subțire, se vede prin el. Nu îmi e de observat, că abia se vede, îmi e numai să nu se tragă firul mai rău și să rămân fără fustă. E una din fustele mele preferate

| ValentinMihai78 a răspuns:

Cu puțină ojă la culoarea materialului la capătul aței. Sau cu acul coaseți jos puțin peste fir.
Dacă nu mergeți la un atelier de croitorie dacă vi se pare ceva suspect.

| Celestina003 a răspuns:

Am multe fuste așa si nu s-a întâmplat nimic cu ele, sunt tot ele.