| BuUBBleS a întrebat:

Cum se deosebesc brostele testoase cu tamplele rosii mascul de femela?
Spuneti-mi va rog!

Răspuns Câştigător
| nana a răspuns:

Salut eduardsim. Daca ai aceastra rasa de broscute, trebuie sa stii ca ele traiesc in medie 75 de ani si achizitionand un asemenea egzemplar ai de lucru si ingrijire pe multi ani.Lungimea ghearelor läbutelor este principalul mod de identificare intre mascul si femela.Intrucat la mascul lungimea acestora sunt mai lungi.Totusi o identificare sigura nu poate fii facuta pana acestea nu ajung la maturitate. Maturitatea sexuala definitiva la masculi se instalazea in jurul varstei de 2-5 ani, cand ating aproximativ 10cm in diametru, pe cand la femele in jurul varstei de 5-7 ani, cand ating aproximativ 18cm in diametru.Insa, diametrul la care ajunge o testoasa este un indicator mai bun pentru atingerea maturitatii sexuale decat varsta.De asemenea, coada masculilor este mai lunga si mai subtire decat a femelelor.Masculii au plastronul(carapacea inferioara) usor concav pentru a putea copula mai usor femela. Sper sä fii inteles totul si eu sä primesc... Fundita. Succes la cresterea si inmultirea broscutelor. Pup.
nana

2 răspunsuri:
| Dyller a răspuns:

Afli doar la maturitate ca masculu are ghearele mai lungi semnificativ

| Bianca_4080 a răspuns:

Buna! Poti sa le gasesti in Real sau piete mai mari.