| Nxisbs a întrebat:

Ce sa fac daca mi-am luat teapa pe Facebook pentru permis de conducere? Practic mi-a spus sa trimit banii inainte si i-am trimis si dupa sa-mi faca permisul de conducere si sa-l trimita, a spus ca e original permisul nu e fals gen nu ilegal, ce ar trebui sa fac sa ma duc la politie? Sau nu o sa ajute cu nimic?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai platit o lectie la Scoala Vietii.
Ai grija, sa nu ramai repetent!

| darrio2007 a răspuns:

Esti din Caracal cumva?
Parcă te-ai născut ieri si nu stii cum merg treburile astea cu permisul.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur, du-te imediat la Politie, ca si tie ti se face dosar penal pentru plata unui document de identitate fals.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da te duci la poliție și le zici că ai vrut să îți cumperi permisul online și te au prostit... Hahaha.

Ce ai patit tu acum se numește taxa pe prostie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai solicitat cuiva să comită o infracțiune în urma căreia a fi beneficiat de un act fals. Dacă faci un denunț. riști să fii incriminat și tu.

| mihai69 a răspuns:

Da, du-te la poliție. O să îți facă și ție dosar penal.

| untu a răspuns:

Esti asa de prost? Tu nu vezi ca exista controale si razii pe sosele unde politia te opreste si verifica actele si permisele de conducere cu ajutorul tabletei sa vada daca este inscris sau inregistrat acolo la politie pentru ca nu poti sa iei permisul legal fara sa dai un examen si practica la scoala de soferi! Nu mai lua permisele de pe FACEBOOK ca sunt ilegale, ca platesti o amenda mare daca te prinde politia si te verifica si nu esti inregistrat acolo!

| Furnicuta000 a răspuns:

E la fel ca la cumparare de lucrari de licenta. Si vanzatorul si cumparatorul intra in belele pentru ca au incercat sa fenteze sistemul si au facut ceva ilegal. Desigur ca sa cumperi un permis fals sau original (nu stiu cum vine asta) sau sa falsifici acte pentru schimbarea permisului este mau grav decat o lucrare de licenta.
Si cum adica nu e ilegal? Explica-mi ce ai vrut sa spui prin "nu e ilegal". Ce ai cumparat mai exact?

| ioana748 a răspuns:

Pare o gluma de intrebare.
Totusi trimite acea adresa de Facebook printr un email la politie, asa ca un cetatean corect ce esti

| Standt a răspuns (pentru ioana748):

Sunt mai multe profile care propun asta. Eu am raportat destule la Facebook dar mi-a venit raspuns ca... nu incalca standardelele lor.

| KovacsB a răspuns:

A fost doar un simplu test de inteligenta on line.
Ai platit ca sa-ti afli IQ-ul.

| Standt a răspuns:

Daaa, du-te la politie si spune-le ca ai vrut permis fals. Hahaha.
Cum sa fie legal daca nu ai dat un examen si nu e eliberat de politie?
Astia sunteti voi tinerii "mai inteligenti" dect bunicii vostri?
Te costa mai putin un permis legal. Acum, daca reclami, mai poti plati un supliment pentru frauda.

| Korkodeln a răspuns:

Nu e teapa, eu mi-am luat vreo 5-6 cu diverse categorii, nume si adrese, cand ma opreste politia si vine ala sa-mi ceara permisul le tin precum cartile de joc si-ii zic sa traga unul, sa vedem ce noroc are, daca-i pica ala de buldozerist, mai are voie sa traga odata.
Zic sa mai incerci, nu strica sa ai mai multe, eu incerc sa-mi iau si atestat de pilot avioane de vanatoare, e posibil sa fie folositor in curand.

| Rebecca19T a răspuns:

Nu știai că e ilegal? Daca apelezi la poliție, o să ai de platit consecințe pentru că, repet, este ilegal. Tu și cel care te-a prostit, a-ți încălcat legea. Practic cel care te-a prostit, pe lângă că a încasat o sumă de bani de la tine, mai și scapă de poliție. Pentru că el a știut că îți era imposibil să apelezi la poliție, având în vedere că ai încălcat legea și o să ai probleme. Așa că, data viitoare, să te gândești de două ori înainte de a face ceva. Dacă nu vrei să ai probleme, nu apelezi la poliție și gata.