| adellinas a întrebat:

De cateva luni primesc de la de la DeAgostini niste pachete prin posta cu harti si diverse cd-uri. Ele nu vin ramburs, vin pur si simplu in posta si cu o chitanta in care trebuie sa platesc anumite sume pentru ele in termen de cateva zile, nu am platit niciodata dar continua sa vina lunar hartile. Eu nu am comandat asa ceva de la ei, ce am comandat mi-a venit mai demult ramburs si am platit la posta. Am incercat sa vb cu ei sa nu-mi mai trimita asa ceva, la tel nu raspunde nimeni, la mail nu mi-au raspuns si azi mi-a venit un fel de amenintare ca am de platit 140 de ron ca daca nu ma dau in judecata Ce sa fac? Le-as trimite inapoi dar nu am nici o adresa exacta, am numai un cont unde trebuie sa le dau banii

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai comandat acele trimiteri si nu ai semnat vreun contract, atunci nu se poate intampla nimic, chiar daca te dau in judecata nu o sa obtina castig de cauza. Poti si sa-i reclami la Protectia consumatorilor din judetul tau. Pastreaza mailul trimis ca proba si daca te adresezi protectiei consumatorilor sa-l anexezi la reclamatie. Numai bine!

6 răspunsuri:
| karellen a răspuns:

Daca n-ai comandat - sau daca ai achitat deja comanda facuta - n-ai de ce sa-ti faci probleme.
eu i-as reclama la OPC

| anka a răspuns:

Protectia Consumatorului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit si eu, insa la mine e si mai ciudat!
Am ridicat coletul de la posta, nu am primit altceva, insa acum imi cer sa platesc, printr-o scrisoare care se declara a treia instiintare de plata, desi alta n-am primit, suma de 50 lei.
Am trimis mail si nu mi-au raspuns, insa pot sa ii dau si eu in judecata.
Stai calma, nu se intampla nimic!

| Danasilvia a răspuns:

Pe acea "amenintare " nu scria niciun fel de informatie gen telefon, adresa? Pentru ca daca nu scrie inseamna ca acea amenintare nu e valabila din punct de vedere penal. Iar daca era scris un nr de telefon incearca sa suni si daca nu raspund... da-i tu in judecata.

| Danasilvia a răspuns:

Daca tu nu ai comandat si nu ai nicio dovada ca ai cerut acele articole pe care ei ti le trimit, si daca nici ei nu au eu zic sa stai linistita si sa vezi ce se intampla in continuare. Dreptatea fie de partea ta.

| adellinas explică:

Scrie: prima scrisoare e rapel si undeva cu litere mari mai scrie ca 'ESTE INUTIL SA NE SCRIETI ' Este adresa si de mail si nr de telefon unde nu raspunde nimeni. La adresa din Bucuresti nu pot merge deoarece eu sunt din provincie, dana silvia tongue