| NonameQWERTY a întrebat:

Am O PROBLEMA CU arduino (nano). L-am conectat gresit cu ULtrasonicul (posibil s-a facut scurt circuit). E posibil DE REPARAT!? NU era fum, ci un miros de ars. Mi s-a mai intamplat dar deja era fum alb si mult. Ajuttoooooooooooooooor.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi aproape orice bloc, condensatoarele de decuplare (electronice) sau circuite de stabilizare fac deseori asemenea figuri, chiar daca la prima vedere nu este afectata functionarea aparatului.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand un aparat mic scoate fum mare, atunci locul lui este la... gunoi.
Poate s-ar putea repara, dar ar costa mai mult decat unul nou.

| NonameQWERTY explică (pentru Bula):

Pai nu a fost doar un miros ci nu fum

| Bula a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Mirosu sau fumul sau amandoua laolalta sunt semnele ca s-a prajit o parte.
Aparatele miniature contin putine piese, in general dedicate. Procurarea unei asemenea piese, in general, este greoi si costisitor, de multe ori doar producatorul vinde (la pretul din aparatul nou), daca mai are. In 2-3 ani modelele ies din productie, fiind inlocuiti de altele, noi, cu alte componente.
Tendinta mondiala (chiar deja in faza de proiectare) este ca aparatele sa se vanda cat mai repede si multe, dar sa reziste cat tine garantia (2-3 ani), pana ce iese un nou model care "stie mai multe".
Lozinca este: "Cumparati! Cumparati! Cumparati!".

| NonameQWERTY explică (pentru Bula):

Dar cum crezi ce s-a ars.

| NonameQWERTY explică (pentru Bula):

Hei peste un timp am incercat un mic expirment. Lam conectat la 5V (Am uitat cati V trebiue ) (este dupa un an)). Si totul a mers am putut sa-l conectez prin USB. Inseamna ca nu este mort de tot. Totusi ce este srticat?

| Bula a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Fum alb scot condensatorii electrolitici.
Poate s-a puscat careva la conectare inversa, dar in lipsa lui poate functiona daca tensiunea e bine stabilizata (cum este cea de USB).
Totusi, n-ar strica sa fie macar dezlipit din circuit condensatorul, chiar daca nu se schimba de tot. Exista riscul sa faca scurtcircuit sub tensiune si sa defecteze portul USB.

| NonameQWERTY explică (pentru Bula):

Multumesc dar daca il schimb o sa mearga?

| Bula a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Daca il schimbi tu, atunci nu sunt sigur... big grin

| NonameQWERTY explică (pentru Bula):

Dar poti sa-mi dai niste linkuricu poze calsa fiu sigur ca el e?

| Bula a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Du-l la un electronist, el va sti.
Ar trebui sa ai si scule si cunostintele necesare, deci nu-i de tine si ai sanse mari sa-l strici chiar de tot.

| Bula a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Poate fi aproape orice bloc, condensatoarele de decuplare (electronice) sau circuite de stabilizare fac deseori asemenea figuri, chiar daca la prima vedere nu este afectata functionarea aparatului.