| DutuLike a întrebat:

Am o problema cu sunetul la PC. Pornesc PC-ul, sunetul merge vreo 5-10 minute, apoi nu mai merge deloc.Dau FUNDA daca imi rezaolvati problema!

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ce sistem de operare ai? Sunetul nu se mai aude, dar esti anuntat cumva de acest lucru sau pur si simplu ramai fara sonor? Daca ai instalat un audio player, atunci cand vrei sa asculti muzica ar trebui sa te atentioneze. (spre exemplu in Winamp). Posibil sa fie o problema de driver audio. Daca dai restart, problema se rezolva temporar?

| DutuLike explică (pentru dannyel86):

Sistem de operare:Windows
Sunetul nu se mai aude brusc
Si DA, daca dau restart problema se rezolva temporar.

| dannyel86 a răspuns (pentru DutuLike):

Vreau sa verifici daca serviciul audio din windows e oprit temporar. Eu am sa-ti explic procedura pe Windows Xp, dar pentru ca sistemele de operare apartin Microsoft, s-ar putea ca indicatiile mele sa fie aceleasi si pe Vista, Windows7 sau 8.
In bara de Start, ai o comanda care se numeste "run". Dai un click pe ea, iar in casuta mica ce se deschide scrii "services.msc" (mare grija cum tastezi). Apoi dai OK. In fereastra care de deschide ulterior vei vedea o lista cu aplicatii care lucreaza in sistemul tau. Cobori bara de navigare si ajungi la Windows Audio din lista (sunt asezate alfabetic, deci o vei gasi usor). Dai dublu click pe ea si observa daca e oprit (Sevice status). Daca nu e oprit, pentru orice eventualitate il opresti tu si il repornesti. Tot in aceeasi fereastra, asigura-te ca in dreptul lui "startup type" e selectat "automatic". Dai restart la calculator si vezi cum reactioneaza. Sa nu faci alte modificari, pentru ca risti sa destabilizezi sistemul de operare, daca nu ai cunostinte!