| Stefania a întrebat:

Am o rugaminte pentru. voi, as dori sa va dati cu parerea fiecare! La mine in clasa este o fata si se crede mai speciala si mai despteapta... A venit la noi la scoala anul trecut si s-a acomodat foarte repede. A luat locul 2 si se crede cea mai tare si mare...cand iau note mai mari ca si ea incepe cu invidia, ca cica eu am copiat si zice ca profa mi-a dat nota mare ca nu stiu u ce si ca nu stiu eu cum si apoi merge si ma barfeste (asa face cu totii), in plus ca ea a venit si si-a bagat nasu in toata se crde si mai tare, daca eu mergeam la ea la scoala, de la ea de la tara si faceam asa era problema, mereu cauta sa fie ea aia mai desteapta, mereu cauta sa fie apreciata si toate astea fara merit! De exemplu eu am luat la testul de la franceza 9 si ea 8 si a inceput sa-mi zica ca nu am luat pe merit si ca nu crede ca am invatat etc.Nu stiu de ce face asa, ce parere aveti? Cand un profesor/o profesoara ma roaga sa-i fac o favoare sau sa ii spune nu mai stiu eu ce si cum, atunci ea imediat baga nasu si incepe sa zica ea.Mereu gaseste o replica cu care sa ma impunga din spate si asta ma doaresad si eu as putea sa ma comport asa, dar nu as fi eu! Ea mere e falsa incearca sa se dea cine nu e, ea nu era asa. Ce parere aveti? Ce sa fac? Sa o impung si eu din spate? De ce face asa?

Răspuns Câştigător
| Aηηy a răspuns:

Deea pentru inceput te felicit pentru nota la franceza. Din cate am citit mi-am dat seama ca amandoua luati note mari, ca e un fel de competie intre voi si ca atunci cand ea ia note mai mari decat tine tu nu te superi prea tare dar cand tu iei note mai amri ea isi da arama pe fata, fata despre care vorbesti e mult prea invidioasa pe tine pentru ca poate i-ai facut tu ceva si nu i-a convenit sau poate din alta cauza. Ea vrea sa atarga toata atentia de fiecare data si nu ii convine cand tu iesi in centrul atentiei prin note mai amri decat ea si prin atitudinea pe care o ai cu profesorii. Vrea ca tu sa fii mai jos decat ea. Nu o impunge pe la spate pentru ca nu are rost sa te pui la mintea ei, o sa oboseasca o data si o data cand o sa vada ca tu esti foarte de treaba si ca iti vezi de treaba ta.
Din tot ce am citit, pare foarte invidioasa pe tine fata.

8 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Nu cred ca e o arma buna asta:sa iti creasca si tie coarne.Mai bine pi mana si inveti si iei intotdeaunanote mai mari decat ea si-atunci se va zgaria singura si ii vor pica pernele de sub fund.

| Romancutza a răspuns:

Evident este o pitipoanca...va rog ma-si scuzati limbajul, dat tu nu trebuie sa cobori la nivelul ei, fiecare cu soarta lui, tine capul sus si arata ca esti mai desteapta, indiferenta la tot ce-ti spune ea.Nu o baga in seama ca in acest fel ea va continua.

Ai grija de tine scumpo! Succes in viata!

| ellalife a răspuns:

Cam sucita povestea...straight face. Fata asta e chiar rautaciosa, dar spui ca vine de la tara, daca vrei sa fii rea, atinge-o cu astawinking.
Dar daca vrei sa fii cu adevarat rea, ignor-o, poarta-te foarte indiferent, nu o baga in seama, orice ar spune tine minte ca o spune din invidie, asta o sa-i puna capac rau de tot. Crede-ma! Incearca sa faci asa macar 2-3 zile si vei vedea.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca cea mai buna idee ar fi sa o lasi in pace si sa iti vezi de treaba ta.Asa o sa vada ca nu ii dai importanta si poate ca o sa te lase in pace. Din moment ce tu esti mai buna ca si ea apare invidia. Eu zic sa dai cartile pe fata si sa ii spui clar sa nu se mai ia de tine. Impunete in fata ei si ai sa vezi ca o sa inceteze.

| DaianaOpris a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa te impui in fata ei si sa dai cartile pe fata. Ea de aceea face chestiile aste pentru a te pune mai in jos de ea, dar daca tu nu te impui in fata ei o sa ramana tot aceeasi situatie.Trebuie sa ai o discutie cu ea si sa ii spui tot ce ai pe suflet. Daca nu te asculta insista. Sper ca te-am putut ajuta.

| Meea a răspuns:

Pai normal ar fi sa vorbesti cu ea in fata. spune'i ce crezi si daca ramane increzuta razbuna'te... doar pe ea ca doar nu ai sa fii tu mai prejos. unor persoane chiar le mai trebuie si un raspuns la ceea ce fac;)

ps: Http://zuum.ro/pagina.php?id=235

| tpuintreaba a răspuns:

Andreea iti dau un sfat impungeo s si tu daca faci asta o faci pe merit pentru ca orcumi iei mai multe note bune ca ea poti sa barfesti ca e proasta ca e urata ca e invidioasa etc crede-ma o sa iasa perfect

| GUMMYBEAR a răspuns:

Buna andreea! cred ca ar trebui sai raspunzi cu aceeasi moneda dar facand asta incearca sa fi totusi tu. cum ai spus si tuh, este invidioasa. probabil de asta face asa. probabil ea a crezut ca venind din provincie aici va putea fi altcineva, cineva mai inteligent si cu fite. sper sa te ajute raspunsul meu.