| alex495 a întrebat:

Am si eu o intrebare la pers care stau intr-un ap cu 2 camere si au centrala. Cat va venit gazul pe februarie? Specificati va rog temperatura pe care tineti centrala ziua si noaptea si orasul de unde sunteti

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

141 RON. tongue
Etajul 4, izolat, dar cu destule pierderi pe la peretii exteriori/tavan (chit ca e pod deasupra). Motan in condensatie, 21.4-21.8 ziua, 20.4-20.8 noaptea. 45 de grade temperatura in calorifere, termostat de ambient in sufragerie unde e cel mai rece, robinet termostatic in dormitor unde am caloriferul de 2 metri lungime. Cui ii vine gazul peste 2-300 RON e sarac cu duhul, nu exista urme de indoiala. Nu de alta, dar si mie imi venise mai mult la inceput, dar in maxim 3-4 luni iti ajustezi cerintele si setarile cit totul sa fie bine. Eu de exemplu daca as vrea 23 de grade as plati cel putin dublu la gaz, plus ca nu suport caldura.

| tpuuser999 a răspuns:

Brasov, 22.5-23 grade seara, 21.5-22 noaptea, 20-20.5 in timpul zilei. Am consumat 68mc de gaz, si factura a venit 93 RON.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tpuuser999):

Etajul 2 sau 3/4, banuiesc.

| tpuuser999 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dap. Centrala vechiuta, termostat in bucatarie unde este cel mai rece.

| qest11 a răspuns:

Eu la trei colorifere unul la bucatarie de 900cm, noaptea inchis, cateodata si ziua, unul intr-o camera mai mare cam 1400cm, deschis noapte de noapte, ziua cand si cand, iar altul de 1100cm deschis cam 10 zile pe luna, tevi de cupru, temperatura intre 22-23, termostat fara fir, aproximativ 160-180 de le pe luna, orasul Iasi, etaj 1, casa scarii si spatiu comercial la parter incalzit la 17 grade. Pe langa cele 3 calorifere, mai am inca doua mici intr-un balcon unde usuc rufe la dezumidificator electric cam 30 de ore pe saptamana cand e ger. Foarte practic pentru cine nu vrea rufe atarnate afara pe baclon. Am facut un calcul. La un calorifer de 900 la 50 de cm de centrala, deci pierderi mici pe teava, care merge non stop la 62 de grade apa, nivelul 3 din 6 la mine, consuma aproximativ 1, 5mc pe zi, aceea tempearatura fiind cea mai economica dupa calculele mele personale. Se merita dat la 75-80 de grade doar atunci cand e foarte frig si vrei caldura imediat, dupa care revii la 60-62. Daca reglezi la 40-50 de grade, consumi gaz, tot frig e, si per total iesi mai scump. Facusem acele calcule cand imi cumparasem centrala si imi pare rau ca am aruncat hartia cu toate variantele de temperatura-consum, pe direct fara termostat. Uneori caloriferele pot fi subdimensionate, ori casa cu peretii subtiri, si e posibil sa fie frig la 60 de grade. Cel mai bine ar fi sa pui calorifere mai mari, la care ai randament mai bun. Eu am pus asa: la sufragerie cu balcon tip joja 17m2 - 1400, bucatarie (parchet 10mm cu folie extrudata de 10mm) cu casa scari dedesubt 10, 5m2-900, camera 12m2 fara balcon 1100, camera cu balcon tip loja 12m2-900. Balcoanele sunt complet in interiorul cladirii si au calorifere de 800 la 4m2, in unul ususc rufe, iar cealalt am flori dar nu deschid foarte des caloriferul. La -20grade am cam 8 grade fara caldura, iar la celalalt cam 3-4grade. Toate ferestrele sunt cu 3 foi de sticla, inclusiv usile de la balcoane. Doar la bucatarie am 2 foi. Pe vremea cand incalzeam doar o camera, cea de 17m2, 22 grade, plateam cam 90-100 de lei pe luna, insa vreo 8 pe zi inchideam centrala. Folosesc un termostat cu wireless, si in cele mai friguroase zile, facea pauza cam 40 de minute setat la 22 grade, 60 grade apa, -17 grade afara. Blocul este din caramida de aproximativ 40-42 cm, neizolat, si nici nu-l izolez vreodata. De exemplu daca nu pornesc deloc centrala un timp indelungat, am intre 14-16 grade in functie de camera, la temperaturi exterioare de -10-12 grade zile in sir.

| alex495 explică (pentru qest11):

La min

| alex495 explică (pentru qest11):

La mine in Brasov ( stau in chirie), etajul 4, ap 2 camere 40 de mp, ziua 17, noaptea 19-20 in feb a venit 234... Deaia intrebam, mi se pare foarte mult. Colegamiu mai umbla uneori cand nu eram eu acasa ( vreo juma de luna n am stat) la centrala si o dadea pe modul blana( baga cat putea ea, cum sunt caloriferele cu agent termic), insa tot nu mi exllic 234 astia.

| tpuuser999 a răspuns (pentru alex495):

Pe Ianuarie am avut si eu 220, dar am stat mai tot timpul in apartament, si am setat la 23 de grade, cateodata chiar mai mult. Din moment ce stai la etajul 4 si colegul a dat blana cat ai lipsit, era clar ca poti sa te astepti la o factura peste 180...

| alex495 explică (pentru tpuuser999):

Pai da omule dar in feb a fost cald, bag picioru nu platesc nimic eu, la toti din BV le vine 90 de lei maxim si mie 200 si? las o dracu. Eu nici nu prea am stat in februarie. O sa sun la engie, poate e o greseala si e pe 2 luni factura. Propietara arata factura doar cand esti cu banii la usa la ea...

| qest11 a răspuns:

Am vrut sa scriu "calorifere", dar mi-a scapat. Parintii mei la 3 camere, 62m2, fara termostat, centrala setata pe la 55 de grade, tot bloc din caramida neizolat, ultimul etaj, plateau in medie 5-700 de lei, bineinteles ca in casa curgea apa pe tine, dar fiecare cu preferintele lui.