| lil_2808 a întrebat:

Am un aparat foto ES15 {samsung} si nu am primit baterii reincarcabile la el x( de unde pot sa fac rost? app bateriile Toshiba sunt reincarcabile?big grin:*

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cele reîncărcabile se deosebesc de celelalte având tensiunea de 1, 2 volţi în loc de 1, 5 volţi cele normale. Au inscripţionat pe ele : NI-Cda (Nickel Cadmium), sau Ni-Mh. Trebuie să se specifice pe ele : rechargeable. Este iarăşi important când le cumperi să fii atent şi la gama de curent pe care o poate debita acel microakku (la aceleaşi dimensiuni standard). Cumpără unul cu capacitate cât mai mare, va avea viaţă mai lungă. Investiţia merită, cumpară două seturi pentru a avea unul de rezervă.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cumpara-ti ReCyko de 2500 mAh ca-s foarte bune!

| Bucatarul.com a răspuns:

Bateriile reincarcabile sunt destul de scumpe, si scrie pe ele Rechargeble. Cat despre unde poti gasi, la Altex sau Domo gasesti incarcator + baterii la preturi de la 35 pana la putin peste 60 lei.
Sunt incarcatoare care-ti incarca bateriile in 15 minute (dar nu vor supravietuii la mai mult de 5 incarcari) sau in 12 ore care nu vor avea treaba, le incarci de cateva sute de ori (cred).

| Bucatarul.com a răspuns:

Sunt incarcatoare care-ti incarca bateriile in 15 minute (dar nu vor supravietuii la mai mult de 5 incarcari) sau in 12 ore care nu vor avea treaba, le incarci de cateva sute de ori (cred).

| Altu a răspuns:

Toshiba, ca de altfel aproape toti producatorii de baterii au in gama si baterii reincarcabile (acumulatori) si baterii de unica folosinta.
Baterii reincarcabile gasiti la magazinele de electrice/electronice/componente si chiar in supermarketuri(gen real) la raionul de specialitate. Se gasesc atat separat cat si cu dispozitivul de incarcare.