| Alexandru_Bradescu_1988 a întrebat:

Am un Asus a541n nu vrea nici cum sa ma lase sa instalez windows pe el, problema este ca nu are dvd-ram încorporat numa usb are, am incercat toate posibilitățile cu windows pe stick si de pe unitate optica prin usb, de pe dvd cu win 10 il vede da nu ma lasa sa il instalez iar de pe stick am incercat cu win 7

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai un stick pe care este scris Windowsul (sper ca l-ai scris cu Rufus, cel mai bun program!) si un DVD cu acelasi Windows, iei HDD-ul, il instalezi intr-un PC in locul HDD-ului cu sistemul de operare aflat in PC. Instalezi de pe stick sau de pe DVD daca nu merge cu stick-ul. Faci instalarea Windowsului pe HDD-ul tau in PC pana la prima restartare. Opresti cand se restarteaza, scoti HDD-ul din PC si-l bagi la locul lui si continui instalarea de pe stick. In mod normal ar trebui sa mearga.
Vezi ca DVD-RAM nu exista. Exista doar DVD-ROM, Combo sau DVD-RW.
Mai incearca sa dai un "Default" la BIOS.

1 răspuns:
| darkhell217 a răspuns:

Poate merge doar cu windows 10 sau 8, incearca cu un dvd-rw extern, daca nu fa-ti pe stick un windows 8 sau 10 bootabil