| grigor3 a întrebat:

Avand in vedere ca sunt elev,ar trebui sa ma duc la profesori in cazuri de genul! dar,nu prea pateste nimic respectivul care se s-a luat de mine,as vrea dupa ce termin anul scolar sa ma duc la politie,dar cum sa fac? adica de unde or sa stie politistii ca respectivul a dat in mine? bun aduc marotori, dar doar atat? tin sa precizez ca am luat doar 4-5 pumni in umar deci nu a fost mare lucru! cum sa ii fac figura cu politia dupa ce termin?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce termini scoala nu o sa faci nimic daca mergi la politie. Respectivul care te-a lovit a savarsit infractiunea de lovire sau alte violente si pentru a fi cercetat penal este necesar sa depui o plangere penala prealabila si aceasta se poate depune doar in maximum 3 luni de la data faptei. Daca se depaseste acest termen plangerea nu se mai ia in consideratie.
Vorbeste si cu parintii. Daca ai martori poti dovedi ca te-a lovit. Sigur ca, daca au ramas urme, ai fi putut merge si la medicul legist.

| grigor3 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi,stai sa-ti explic, o sa mai dea in mine, iar dupa ce termin scoala daca e sa dea in mine atunci o sa merg la politie! dar fara martori pot rezolva ceva? ca nu stiu daca o sa se bage cineva

| Ioandelasal a răspuns (pentru grigor3):

Daca nu ai probe, nu rezolvi nimic, o sa fie cuvantul tau impotriva cuvantului lui.

| grigor3 explică (pentru Ioandelasal):

Si cum pot face rost de probe? puteti sa-mi dai o idee, va rog! in afara de martori, sa filmez sau cum?

| Ioandelasal a răspuns (pentru grigor3):

Poti si sa filmezi, desi s-ar putea sa nu fie luata in considerare aceasta proba, daca nu-l anunti ca il vei filma.

| grigor3 explică (pentru Ioandelasal):

Alta metoda mai stiti? va rog daca imi puteti spune si e ultima intrebare, ca poate va deranjez! multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru grigor3):

Nu exista o alta metoda.
Si un sfat: incearca sa te feresti de contacte fizice cu acea persoana.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru 4 pumni in umar vrei sa te duci la politie? Si peste cateva luni?

| NAT0 a răspuns:

Hei. Lumea e turbata. Nu rezolvi nimic daca mergi la politie sau la profesori.
Daca vrei sa rezolvi ceva. Mergi la el si vorbesti cu el. Il vorbesti frumos si incerci sa ameliorezi situatia. Nu-l ameninti cu nimic. Daca nu merge il aranjezi cu 3 pumni dati si 5 pocioare, il prinzi seara dupa scoala, sa nu fie camere sa te filmeze, sa nu aiba martori. Ii dai in barba, gât, stern cu pumnii si in genunchi si in burta cu picioarele.happy
A da, prietene. Martorii sunt de doua tipuri, mincinosi si adevarari. Fara o proba video nu se poate face nimic. Gandeste-te ca e cuvantul tau impotriva cuvantului lui.