| anonim_4396 a întrebat:

am de pus o intrebare mai intima si mai rusinoasa pentru mine:am 12 ani si din zona menstruala imi curge un lichid alb, lipicios care miroase urat, e posibil sa-mi vina menstruatia, daca da vreau sa stiti ca nu-mi face placere deloc, ma simt jenanta, cum trebuie sa procedez in caz ca-mi vine? cand pun tampon, cand nu, cand trebuie schimbat etc?

Răspuns Câştigător
| Me_3490 a răspuns:

Buna! Iti voi spune tot ce trebuie sa stii:
1. Acel lichid este unul specific fetelor cand incep sa se maturizeze ( adica el prevesteste ca iti va veni ciclul big grin)
2. Cand iti va veni, va trebuii sa-ti pui un tampon, cel mai recomandabil este "Always".In caz ca burta te va durea foarte tare poti sa iei un Nurofen.

Sper ca te-am ajutat. Apropo, te sfatuiesc sa vb cu mama ta cand iti va veni.Sa nu-i ascunzi. Bye!
(plz, imi dai fundita? big grin )

17 răspunsuri:
| gki1980 a răspuns:

Este normala existenta acelui... lichid, faptul ca are un miros neplacut poate fi semnul vreunei infectii. curata zilnic zona intima cu un sapun special(in genul celor de la Avon sau Nivea, pentru igiena intima), foloseste si servetele umede din acelea pentru bebelusi, nu pentru demachiere. cand iti va veni menstruatia, va fi probabil sub forma unor pete maronii, spre rosiatic. e posibil si ca organismul sa iti dea anumite semnale- stare de rau, dureri de burta sau senzatie de discomfort la nivelul sanilor. nu e nimic anormal. tamponul se schimba in functie de cantitatea de sange pe care o elimini. de asemenea trebuie sa ai mare grija cu igiena intima!

| Kesha1428 a răspuns:

Idioti cei care raspund urat!

| lovem3 a răspuns:

Zona ''menstruala''? poate vrei sa spui zona genitala.
este posibil sa iti vina menstruatia.nu are de ce sa iti fie rusine, prin asta trecem toate fetele.vei vedea ca cu timpul nu te vei mai rusina. iti poti pune un absorbant (absorbantul se lipeste de chilotel).il pui cand iti vine de cand vezi ca te-ai patat pe chilotel si se schimba in general la 4 6 ore depinde cat de mult curge indicat este sa nu stai mai mult de 8 ore cu el. acum daca iti va curge foarte mult il poti schimba si mai devreme. exista mai multe tipuri de absorbante. depinde cu care te vei impaca tu cel mai bine eu iti recomand always sunt cele mai bune. cum ai doar 12 ani nu prea este indicat sa iti pui tampon intern chiar de la prima menstruatie. lasa sa te mai obisnuiesti si incearca dupa cateva luni daca vrei neaparat tampon. cam atat ar terbui sa faci.mai sunt si niste protej slipuri daca vrei sa iti pui acum cat iti curge lichidul acela sa nu te patezi mereu. cam atat despre menstruatie.

acum ai spus ca iti curge un lichid lipicios si care miroase urat nu prea e bine este posibil sa ai o infectie.da! chiar daca ai doar 12 ani si esti virgina poti avea o infectie.
cel mai bine ar fi sa lasi rusinea la o parte si sa discuti cu mama ta pentru ca este sanatatea ta in joc:*

| black1white a răspuns:

Se numesc scurgeri vaginale si sunt absolut normale.este un semn ca menstruatie e aproape.nu fi jenata.e un lucru normal.toate trecem prin asta.
te vei obisnui dupa cam jumatate de anwinkingnu e de facut nimic impotriva acestui lucru. tamponul sau absorbantul se pune si se schimba odata la 6 ore(sau cand simti tu nevoia).se pune doar in zilele de mentruatie.inainte si dupa poti sa pui un protejsplip(absorbante din alea subtiri de la discreet)ca sa nu te patezi cu resturile de sange.foloseste absorbante igienice si nu tampoane(deoarece pot rupe membrana de la deschiderea vaginului numit himen si astfel pierzi virginitatea)

multa bafta.nu'ti fie teama orice s'ar intampla.ma bucur ca pot ajutakiss

| Deby' a răspuns:

Stai linistita asta inseamna ca iti va veni menstruatia peste 2 ani de cand "iti surge" acest "lichid alb lipicios". E ceva normal happy.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@Nea...da punga aia incoace!

| bibi99p3ty a răspuns:

Am si eu acelasi lucru...mie imi curge acea secretie de la 10 ani si nu sunt la menstruatie nici acum. poti sa iti iei tampoane speciale pentru secretii...eu asa-mi pun
Daca o sa fii la menstruatie trebuie sa-ti pui 6 tampoane la zii...si sa te speli cat mai des.
Sper ca te-am ajutat...
O zi buna.

| Smecherul_3765 a răspuns:

Dar macar ai incercat sa gusti poate o sati placa gustul si nu mirosul

| Casandra a răspuns:

Pui tampon in zilele cand iti curge sange, si-l schimbi cand e plin... dupa un timp te vei obisnui...

| Aniiia a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta, ea iti va explica mai bine! Si sa nu-ti fie rusinewinking

| OvidiuNumeDeTractorBack a răspuns:

Depinde, daca nu ai avut contact sexual, esti racita, trebuie sa mergi la doctor, sau ai ceva boala cu transmitere sexuala straight face in orice caz, nu e bine, daca ai si mancarimi, e boala venerica care se ia prin asezare pe wc, cu alte persoane. Si daca ai avut contact sexual, e boala venerica. Din raceala nu ar trebui sa miroase urat. Cel mai indicat este sa vorbesti cu mama ta, si sa ii spui ce ai patit. succes si sa te faci bine kiss

Răspuns utilizator avertizat
| FallenRichard a răspuns:

Deci este posibil,insa cred ca ar trebui sa discuti cu mama ta(eu sunt barbat),sau este posibil sa fi avut un orgasm,sau ceva infectie,la femei este foarte prezenta, din pricina asezarii vaginului foarte aproape de anus, de aici rezultand bacterii fecale si...infectii,eu nu stiu foarte multe de menstruatie,dar este normal sa-ti apara, ai varsta, deci odata la 28 de zile se rupe o membrana de pe uter si rezulta hemoragia,la inceput va fi mai lunga(posibil si o saptamana),dureroasa cu crampe abdominale,dar trece,cel mai bine citeste de pe siteuri medicale,carti biologie,sau mama,care stie multe,nu te rusina,baietii au erectii,fetele ciclu,insa daca persista du-te la un medic ginecolog, fiindca numeroase boli prezinta acest simptom, un lichid urat mirositor.In fine,multa poveste, dar ia legatura cu mama sau un medic ginecolog, bafta.

| mady66dxp a răspuns:

Pai asta se intampla ininte sa-ti vina menstruatia p; ate dura chiar si un an doi depinde daca nu suporti poti sa-ti pui absorbant si il schimbi cand este nevoie...(cam asa mi s-a intamplat si mie)

| IoanaH a răspuns:

Draga mea, acest lucru inseamna adolescenta.Majoritatea tinerelor au acest,, lichid" care semnifica hormonii tai agitati.Nu te simti jenata, e normal. Tampoanele de zi sunt special concepute pentru a-l absoarbe(Nu cele pentru menstruatie ).Nu e nimic de facut, nu poti opri maturizarea corpului tau.(Consultant Ioana)

| Elena_3775 a răspuns:

Nu trenuie sa te simti jenata.asa e la fete.si daca deja apare un lichid inseamna ca trebuie sa te astepti de acum sa iti apara menstruatia.Pai tamponul il pui din momentul in care ti'a venit si il schimbi atunci cand vezi ca e aproape plin...o sa iti dai seama cand sa il schimbi pentru ca o sa te simti incomod.verifici si tu daca e plin sau nu.