| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am făcut o plată cu cardul la electrica furnizare și de atunci nu mai vine scrisoare acasă, cum pot face să vină iar?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"electrica furnizare, ...nu mai vine scrisoare acasă"

mai nou NU trimit facturi (dacă asta ințelegi prin "scrisoare") pe hârtie ci in format electronic

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ba vine, până să fac plata online venea scrisoarea/factura in poșta

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"venea..."

și eu spuneam că mai nou trimit facturi in format electronic

| sierra1 a răspuns:

Cred că ai probleme de ințelegere a unui text. Am spus:

"mai nou trimit facturi in format electronic" nu pe foaie!

ce e greu de priceput?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îti faci cont la electrica si pe urmă, iti faci o programare online.
Iar in ziua in care esti programat(ă), te prezinti la ghiseu si soliciti să (re)primești factura in cutia poștală.
Te notează in calculatorul lor si ai rezolvat problema.

De ani de zile, eu o primesc in sistem online, tot asa fac si plata (daca iti faci cont, ai posibilitatea sa iti vezi toate facturile din trecut, factura la zi, istoricul plătilor etc).
Se pot scoate si la imprimantă (dacă ai).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asa de tare urasti copacii? Sintem in 2022, plata online si factura online sunt la fel de banale ca un apel video pe Whatsapp... de ce nu ai folosi asta? Voila - https://myelectrica.ro/ - cu placere!

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum să-ți spun... plata online pe care am făcut.o o fost pentru o cunoștință și nu avea cum să o plătească chiar în momentul ăla deoarece a avut alte probleme, și am achitat eu, e o persoana în vârstă ce nu le are cu internetul, persoana mi-a spus că nu a mai venit factura acasă de când am făcut eu online, understand now?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tot o ajuti... explica-i cum sta treaba cu online-ul si fa-i tu plata online, eventual printeaza-i factura pe o foaie, in loc de hirtie + plic + poluarea aferenta transportului si producerii acestora. Sau... da-o dracului de planeta, ca oricum ajungem acusi pe Marte. Nevermind, carry on, esti beton!