| danamarin a întrebat:

am intrat la facultate prima pe lista, cu cea mai mare medie. beneficiez de vreo bursa acum in primul sementru al anului universitar?

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Da. Ai sa iei bursa de studiu, integrala sau partiala, in functie de medie. La UAIC, unde sunt eu, bursa integrala e de 345 ron iar cea partiala de 275 sau ceva de genul. Eu am intrat la facultate prima pe lista si am luat bursa, asadar iti spun asta din experienta. Bafta! happy

5 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Daca esti la universitate de stat, ar fi normal sa ai bursa

| yellowalien a răspuns:

Ar fi fost bine totusi sa precizezi si la ce universitate esti, la mine e valabil, dar nu stiu in alte parti sincer. Si oricum, daca vei lua bursa, listele cu bursierii se fac foarte tarziu (gen sfarsitul lui octombrie - noiembrie) si bursele se baga si mai tarziu (primesti 2-3 burse odata) laughing. Dar daca iei, as zice ca nu prea mai conteaza cand te vezi cu banii in mana big grin. Eu iti urez bafta, sper sa fie cum ti-am zis euhappy

| danamarin explică (pentru yellowalien):

La universitatea transilvania din brasov sunt big grin sa dea domnul sa iau niste banuti

| danezu87 a răspuns:

Nu,nu cred.esti doar la buget. ceea ce inseamna ca iti platesc ei abonamentele RATB, METROREX.etc

| Lisadream a răspuns:

In afara de reduceri la mijloacele de transport in comun (troleibuze, cfr) nu primesti altceva. dupa primul an de facultate cel ce obtine media maxima in urma examenelor primeste bursa de merit. In rest se mai ofera burse sociale celor cu venituri foarte mici. Oricum felicitari ca ai intrat prima, e o realizare de care poti sa fii mandra!