| AmyAmaLyAAA a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru:am instalat un program de parolat folderele si mi-a umplut calculatorul de virusi! nu e asta, ca scap eu de ei, dar acum nu pot sa-l mai sterg(programul)...va rog ajutati-ma! puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista mai multe posibilitati de dezinstalare a unui program. 1. Daca are optiunea uninstall il poti dezinstala intrand prin Start/ All Programs/programul respectiv si dai uninstall. 2.Start/Control Panel/Add or Remove Programs/programul respectiv si dai Remove. 3. Daca nu reusesti cu vreuna din cele doua descarca un program de dezinstalat, de exemplu Revo uninstaller. 4. Daca nu reusesti nici asa(iti da eroare si spune ca este folosit de alte programe) descarca Unlocker si cu acesta precis reusesti, este facut pentru dezinstalarea celor "recalcitrante". Ambele programe indicate sunt gratuite si se descarca usor.
Pentru devirusare poti folosi un scanner gratuit, aproape toate programele antivirus au si scanere gratuite pe site-urile lor oficiale. De asemenea poti descarca MalwareBytes' Anti-Malware, este si acesta gratuit, dai Actualizare, bifezi apoi Scanare completa si dai Scaneaza si apoi stergi virusii gasiti. Dupa toate astea trebuie sa-ti protejezi calculatorul cu un antivirus bun. Succes si numai bine!

2 răspunsuri:
| spy2o a răspuns:

Control panel->add or remove programs->programul respectiv->uninstal? sau direct delete din program files...

| ina25bin a răspuns:

Daca e un program instalat e de ajuns sa il dezinstalezi. start/control panel/uninstall a program. Daca nu il gasesti enumerat acolo, il gasesti in C : program files.de unde il poti sterge.Dar daca este opera unui virus atunci cel mai bine e sa ai instalat un bun antivirus actualizat si aceste probleme vor fi doar o amintire...