| mariusmarius999 a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a si nu stiu exact la ce facultate sa merg mai departe.
In a 9-a si a 10-a eram aproape sigur ca merg la medicina( orice profil, medicina sa fie) pentru ca imi placea biologia.
Acum in clasa a 11-a am inceput sa am niste dubii serioase in legatura cu asta.
Am inceput sa ma gandesc si la alte optiuni. Cred ca mi s-ar parea interesante specializarile pe chimie.O profesoara a pomenit recent de chimie criminalistica si mi se pare ceva extrem de misto laughing. Problema este ca nu stiu daca as putea face fata la o astfel de facultate, in ideea in care eu in momentul de fata sunt destul de slab la chimie. am o profesoara groaznica care ne preda lectia in 10 15 minute( mai precis scrie compusii noi si niste reactii). Apoi restul orei este dedicat rezolvarii unor probleme din manual PE CONT propriu si la sfarsit scrierea schematica a rezultatelor problemelor de catre profa ori de catre unul dintre cei 4 5 elevi din clasa care inteleg lectiile mai usor. Daca o intreb pe profa cum se rezolva imi spune sa ma uit in caiet pentru ca ea nu are ce sa explice. Urmatoarea ora se dedica ascultarii pe nota a unui norocos si daca mai ramane timp reluarea procesului din ora precedenta. O astfel se abordare a profesoarei si fixului meu cu medicina am ajuns sa devin total dezinteresat de chimie pana acum.
>---- ideea este ca nu stiu daca pot face fata unui astfel de facultati care presupune chimie. Chiar mi se pare o disciplina interesanta si as fi dispus sa ma axez pe asa ceva daca as stii ca este de mine.

Ce alte facultati as mai putea alege? Sunt deschis pentru orice propuneri pe care le voi primi.

Răspuns Câştigător
| YTBDrawingBase a răspuns:

In primul rand stai in fara oglinzii si intreaba-te: Ce vreau sa fac in fiecare zi pentru tot restul vietii mele? Intrebarea asta are un impact deosebit de puternic asupra mintii tale subconstiente - caruia ii adresezi intrebare. Raspunsul vine cu intuitia, este SENTIMENTUL. Acum iti ramane sa faci lucrul asta cateva zile, pana simti, si fii sincer cu tine.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Facultatea de Biologie + un master in biologie moleculara, genetica sau un master interdisciplinar cum este cel de la UMF-Cluj avand drept obiect " Studii Avansate în Investigaţia Criminalistică şi în Medicina Legală " : http://www.umfcluj.ro/......terat-bmml

| Fluturash42672 a răspuns:

Pai e bine ca iti place medicina si biologia dar vezi tu nu e tot trebuie sa fii atenta si sa ai grija.De exemplu pleci la medicina si nu sunt medici multi si te oun pe tine la operatie sau sa lucrezi pin revin ei. Daca nu stii chimia bine sau biologia sau ce mai este acolo nu o sa poti sa salvezi.Eu sunt psiholog ma ocup singura stiu de toate fii atenta si succes gandeste-te la ce ti-am spus eu.Succes