| Deasonyka a întrebat:

Buna,am o nelămurire. Dacă faci chat de acasa se poate face contract de munca? Avand in vedere eu iau 70 si 30 angajatorul cu cat mai ramane gen? Vreau asa cateva detalii in mare!
1) Daca Da, care sunt demersurile si cum se procedeaza?
Fara jigniri va rog

8 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Acum ceva timp ziceai ca te lasi de videochat... vai de capul tau, nu esti in stare de nimic. Cat ai puta faci si bani laughing

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai angajator, e clar că el trebuie să facă un CIM și să-l înregistreze în registrul general de evidenta a salariaților.
Deci e doar treaba lor, a ta este să faci bani.

| minrest a răspuns:

Stai putin, Deasonyka; de unde sa stim ce succes vei avea in videochat? Multe fete asteapta in camere virtuale sa li se ceara un show privat, dar isi prajesc labiile la lampa degeaba. Vad ca iti pui problema unui venit constant, cu plata tuturor asigurarilor. De ce nu te angajez intr-o slujba obisnuita? Iar daca nu ai o calificare utila, de ce nu faci o scoala?

| Nemessys a răspuns:

De ce nu suni direct la firma? Doar ei iti pot oferi aceste detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contract de muncă se face în momentul în care îți revin obligații și responsabilități față de firmă. Dacă firma îți impune să faci un anumit nr de ore, atunci se face contract de muncă.

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Videochatul de acasa nu exista cu contract. E pe cont propriu, cu laptopul si camera ta personala, la tine in casa. Toti banii iti raman, dar nu faci multi.
La studio in prima faza tu iei 40% si firma 60. Daca faci ore suplimentare ajungi la 50% si cu timpul cat mai mult. Calculeaza si tu singura cat inseamna

| Deasonyka explică (pentru GeorgianaDiaconu):

Teoretic de acasa daca tu ei 70 ei 30 ea gandeste-te ca angajator iesi pe pierdere. Cat trebuie sa platesti la stat sa angajezi omu ala.

| GeorgianaDiaconu a răspuns (pentru Deasonyka):

Tu iesi in pierdere ca si angajator la studio. Acasa daca faci, esti pe cont propriu.