| BiaBubulina a întrebat:

am o prietena care are 10 ani si tot se plange ca are sanii mici.Eu am zis sa mai astepte pentru. ca e timp si de asta dar nu vrea.Prin practicarea unui sport se obtin mai mari sau mancand mai mult, dar daca mananci mai mult nu se pune pe solduri? Ce ii recomandati?

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Nu cred ca e locul unui baiat sa raspunda la o astfel de intrebare.
Explica-i micutei, ca la varsta aceea, toate fetele au ritm de dezvoltare natural al corpului, dar daca se intretin (mananca legume si fructe - sanatos si face miscare cat pentru nevoile ei fizice) vor fi frumoasa, lipsite in special de probleme de sanatate si in principiu se vor dezvolta normal si o sa aiba un aspect corporal frumos.
Chestia asta cu sani mari la 10 ani nu exista. E vorba de hormoni si de reactiile corpului la acesti stimuli. Nu ai cum sa grabeste secretiile hormonale si nu e de joaca cu lucrul asta. Sunt fete care din cauza hormonilor, fie le cresc par pe maini etc. fie au probleme de natura fizica mai complexa. Fetelor nu va grabiti sa cresteti. Sunt femei care se plang din cauza marimea sanilor si de cat le incomodeaza. Nu vrei doar sa-ti cresca prea mult happy.

Ok e simplu ce sa-i spui. Spune-i sa se uita la mama ei si sa o observe cum arata. Intr-un mare procent va semana cu ea, dar depinde de cum se ingrijeste poate fi mai buna sau mai rea, mai atragatoare sau respingatoare. Cea mai buna solutie e rabdarea.

Cius!

4 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Sa mai stea cativa ani si o sa aiba de se satura de ei

| DildăuPaispe a răspuns:

La 10 ani își face griji în privința sânilor? Dacă acum îi vrea mari când o să aibă 16 o să îi vrea cât televizoru*?

| Schatten a răspuns:

Frate cat s-au schimbat vremurile! Daca de la 10 ani fetele sunt preocupate cu asta ajungem rau de tot! Eu la 10 ani ma plangeam ca nu am destul de multe papusi.

| Iriinucca a răspuns:

Nu ar trebui sa isi faca griji.Organismul la fete incepe sa se dezvolte la 10 ani si dureaza pana la 13 deci are destul timp pentru cresterea sanilor.Ii recomand ca la dus sa isi maseze sanii cu gel poate asta da rezultate insa nu cred.Corpul nu trebuie grabit.Toate la timpul lor!:*