| lya18 a întrebat:

cand eram mica, m-am invatat sa scriu cu mana stanga. dar din cauza incapatanarii mele. si din cauza conceptelor de atunci, am inceput sa scriu cu mana dreapta(scriu de vreo 5 ani) desi inca nu scriu foarte frumos. dar scriu cu amandoua. Si intrebarea mea e legata de teoria aia care spune ca la dreptaci predomina jumatatea stangă a creierului. Dar daca scrii cu amandoua, te afecteaza intr-un fel anume? Ar trebui sa-mi fac griji? :-(

Răspuns Câştigător
| bb_9337 a răspuns:

Mie mi se pare o intrebare destul de interesanta Android. vreau sa-ti spun ca sunt aproape in aceeasi situatie cu tine(giully). m-am nascut stangace dar am fost obligata sa scriu cu dreapta. am un scris foarte frumos(cu dreapta) dar acum m-am hotarat sa revin "la origini", odata ce nimeni nu ma mai poate controla. este adevarata teoria de care zici, dar nu ca predomina, se foloseste mai mult acea parte a creierului. se spune ca cei care le folosesc pe amandoua au ambele parti dezvoltate dar totusi nu la acelasi procent cum e un dreptaci(as putea spune "pur" chiar daca nu este un cuvant relevant pentru ca nu exista om care sa fie 100% dreptaci) sau un stangaci la un loc. sper ca ai inteles ce am spus. nu te ingrijora pentru nimic. ia totul ca pe un atu in plus fata de ceilalti. tine minte, daca ai probleme cu una dintre maini poti sa o folosesti pe cealalta.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci nici o grija! Persoanele care folosesc cu aceiasi usurinta ambele maini se numesc "ambidextre". Partea buna este ca ai resusit sa-ti folosesti mai mult la suta din capacitatea creierului decat un drepataci sau un stangaci obisnuit!

| usernamebpla a răspuns:

laughing ...nuh, dc esti stangace te sfatuesc sa scrii cu stangawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa te bucuri ca esti multi-functionala

Nu imi vine sa cred cat de proasta esti daca ai intrebat asta!