| Johnny25 a întrebat:

Buna,care e diferenta dintre filologie si profilul bilingv, vreau detalii, eu as vrea sa ma axez pe filologie, imi puteti spune si daca la filologie se face si engleza eu as vrea sa fac romana-engleza cel mai des, si mate 1 sau 2 ore pe saptamana, cred ca filologia e la mai multe licee, si la facultate m-as axa pe actorie, filologia ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| Andreea_Elena_1997_4ufl a răspuns:

Da filologia te ajuta la actorie. La licee nu exista profil separat de bilingv engleza. Exista profil de filologi ebilingv engleza ( care insemna ca faci 5 ore pe sapt de engleza si in a11a si a 12a faci geografia si istoria angliei predata in engleza) si profil de filologie simplu unde faci 2 ore de engleza pe sapt. Si la filologie faci in a 9a si a10a 2 ore de mate pe sapt si in a11a si a12a nu mai faci deloc.

| Johnny25 explică (pentru Andreea_Elena_1997_4ufl):

La filologie simplu sau la bilingv e mai usor? si la ambele se axeaza mult pe engleza?

6 răspunsuri:
| Andreea_Elena_1997_4ufl a răspuns:

Se fac aceleasi materii doar ca la filo bilingv faci 5 ore pe sapt de engleza spre deosebire de filo simplu unde faci doar 2. Ai inteles? Mai intreaba daca mai vrei sa stii ceva.

| Johnny25 explică (pentru Andreea_Elena_1997_4ufl):

La eminescu Suceava ce se preda si unde e mai bine?

| Johnny25 explică (pentru Andreea_Elena_1997_4ufl):

Si se preda in engleza unele materii inca din clasa a 9, da-mi mai multe detalii despre ambele

| Andreea_Elena_1997_4ufl a răspuns:

Eu sunt din Bucuresti. Nu stiu ce licee sunt in Suceava. Si nu nu se predau alte materii in engleza decat in a11a si a12a doar geografia si istoria angliei. Cauta pe net licee ca nu stiu. Funda? big grin

| Johnny25 explică (pentru Andreea_Elena_1997_4ufl):

La filologie bilingv se face si romana si engleza des, nu?