| Alex2500 a întrebat:

Buna!

De aproape un an de zile ma tot bate gandul sa imi cumpar un catelus Yorkshire. Vara aceasta am decis sa fac pasul cel mare si am nevoie de un pic de ajutor.

Intrebarea mea este urmatoarea:

De unde pot sa cumpar unul? Mentionez ca de mult timp am dat tarcoale site-urilor atat de adoptii cat si crescatoriilor specializate, insa nu prea stiu conditiile in care sunt crescuti catelusii acolo.

De asemenea, am tot auzit de cazuri in care puiutii achizitionati de pe site-uri de genul au fost bolnavi si in cele din urma au murit...

Ce imi recomandati? Stiti vreun site de incredere?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

O nepotica de-a mea si-a cumparat un astfel de catel de la un pet shop care se afla in Complexul de la Malcoci (Mega Image), din sectorul 5. Este adevarat ca si ea a asteptat cateva saptamani, pana au primit un catelus Yorkshire, si locuind in zona, se ducea zilnic la magazin.
Am vazut pe net ca exista un targ de animale in zona Baba Novac (la rond), deschis in fiecare Duminica, incearca si acolo.

| Alex2500 explică (pentru foxsilver):

Multumesc frumos!

O sa incerc varianta cu pet shop-ul si o sa fac o vizita pe la targ dupa ce termin cu sesiune.

happy

| foxsilver a răspuns (pentru Alex2500):

Cu placere!happy

6 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Sfatul meu este sa il cumperi de la un pet shop, si chiar daca nu au in momentul in care vrei tu, roaga frumos vanzatoarea sa-ti opreasca unul, atunci cand vor primi astfel de catelusi la magazin.
Doar sa ai rabdare, si sa vizitezi cat poti de des un astfel de magazin.

| Alex2500 explică (pentru foxsilver):

Hey!

Multumesc pentru sfat!
Problema este ca pe la toate petshop-urile pe kanga care am trecut, nu am vazut sa fi avut catelusi de vanzare. In general am vazut porcusori de guineea, papagali si cateva pisici.

Eu stau in Bucuresti. Stii cumva vreun petshop de incredere si care mai aduce din cand in cand, catei?

Multumesc anticipat!

| PoxiiDudanstein a răspuns:

Sincer nu iti recomand sa iti cumperi un Yorkshire deoarece sunt extrem de greu de intretinut. Sunt foarte mofturosi la mancare si au nevoie de o draoie de vaccinuri. Nu spun ca alte rase de catei sunt mai usor de intretinut, dar ca sa ai un Yorkshire trebuie sa iti permiti. Sa fiu sincera sunt cateii mei preferati si chiar am comandat unul dupa net ( perfect sanatos ) doar ca dupa cateva luni am renuntat la el din cauza acelor probleme. Dar nu te fortez sa faci nimic si oricare ar fi decizia ta sper sa fie cea buna. happy

| Alex2500 explică (pentru PoxiiDudanstein):

Buna!

Multumesc pentru sfat!
Este atat de greu de dresat? Ca am vazut pe YouTube videoclipuri cu acesti catei si par ca oricare altii. Nu am vazut unul live ca sa spun ca asa este; doar din videoclipuri.

M-ai pus pe gandit, insa ramane de vazuthappy

Poti sa imi spui firma de la care l-ai luat, te rog? Multumesc anticipat!