| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Buna! Din 2 octombrie începe facultatea. Cum s-ar putea întreține un student fara nici un pic de experienta in munca? Ce job uri part-time as putea găsi? Ma mai ajuta si ai mei cu bani dar imi e foarte mila de ei, mai ales ca la București toate prețurile sunt mari de la chirie, întreținere pana la mancare. Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice gaseste part-time pe la malluri, ori la magazine alimentare cu schimburi sambata si duminica, ori la fast food, terase, baruri, cofetarii, oriunde se munceste in weekend cand nu esti la scoala.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te angajezi casier la carefour kaufland sau mega image, sau daca ai aspect fizic placut se cauta fete frumoase care fac promotii pe magazine in hipermarket cauta pe google sună la firme si angajeaza te.

| dullcat a răspuns:

Buna.De obicei gasesti la sigur un job part time la food court in malluri sau ca livrator.In functie de facultatea ta, pe car nu ai mentionat-o, e posibil sa te poti angaja inca din anul II sau III si astfel va fi un castig pentru toata lumea.

| Smmo a răspuns:

Incearca la niste call-centere mai mari daca nu gasesti altceva, asa o sa ai contract de munca si posibilitatea de a lucra part-time dupa perioada de instruire (care poate dura insa de la cateva zile pana la o luna). Daca stii franceza/italiana/germana suficient de bine ai sanse sa gasesti un post mai bine platit. Adica daca ai de ales intre a te angaja cu engleza sau cu franceza si le stii cam la fel, alege franceza. Mai vezi si tu diferentele la salarii din anunturi, in functie de limba straina.
Totusi sa stii ca e un job stresant.

Cauta pe e-jobs si best jobs si verifica inainte sa mergi la interviu firma, daca exista si unde are sediul, ca uneori mai apar si anunturi fake de notariate de ex. Evita salariile prea mari, anunturile de secretara, asistenta personala, MLM-urile, anunturile care iti promit ca te vei imbogati rapid, anunturile scrise incorect gramatical si verifica orice iti trezeste banuieli, pentru ca e pielea ta in joc.

| petrisor23 a răspuns:

Iti ridici antenele si cauti de la websiturile de munca pana la afisele lipide pe cladiri, magazine, cunostinte, etc.
Nimeni nu se naste invatat si chiar si presedintele unei tari a fost la un moment dat, un student fara nici o experienta de munca.